A csomagkezelővel sok hasznos programot hozzáadhatunk rendszerünkhöz. A LiNUX-ra jellemzően ezek mindegyike szabadon felhasználható és terjeszthető. Az egyes disztribúciók azonban nem foglalkoznak az összes programcsomag hozzáférhetőségével, kivéve a Debian-t és az ezen alapuló (pl. Ubuntu) terjesztéseket. Ami hiányzik a Fedora-ból, így a belőle származó Linpus Linux Lite-ból is, annak egy részét megtaláljuk más forrásoknál. Ezért célszerű hozzáadnunk a pirut csomagkezelőhöz szoftverforrásként az RPM Fusion-t. Ez három, korábban önállóan működő szoftverforrást ötvöz magában (Dribble, Freshrpms, Livna).
Egy terminálba írjuk be a következőket:
sudo rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm
sudo rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/nonfree/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm
Ezután a csomagkezelőben válogathatunk az RPM Fusion programcsomagjai közül is.
UPDATE: az elmúlt hetekben, különböző okok miatt, legalább 3x telepítettem újra az egész rendszert :) A fenti terminál-os RPM Fusion források hozzáadása (hibaüzenettel) nem sikerült. Okát nem tudom... De itt a megoldás: lépjünk be az RPM Fusion honlapon az Enable RPM Fusion on your system oldalra, majd klikkeljünk az RPM Fusion free for Fedore 8, 9 or 10 linkre (vagy itt :)) "Mit tegyen a Firefox ezzel a fájllal?" :) Természetesen "Szoftvertelepítő (alapértelmezett)". Ugyanezt játsszuk el az RPM Fusion nonfree for Fedora 8, 9 or 10 linkkkel is. Íly módon nekem sikerült hozzáadnom a szoftverforrásokat!
Szia!
VálaszTörlésKlassz, hogy összehoztad ezt az áttekintést az Acer netbook-hoz!
Eddig sosem volt linuxom, linuxos gépem. Jó a hardver, és többet is tudna előadni, mint amit rápakoltak. (Persze, lehet, hogy csak én várok el többet a pénzemért.) Én "hobbygépnek" vettem, tehát nem munkára kell. Épp ezért szeretném jobban kihasználni a médiafunkcióját. Csak sajnos avi formátumot nem játszik le a VLC sem. Elég nehézkesen sikerült rápakolnom, azóta le is töröltem. Tettem rá AVG-t is. Nem sokat csinált víruskeresés címén. A legalább 10000-es állományomat (képek, zenék, klippek, dok-ok, stb...) pár perc alatt végigfésülte. Felsorolva, hogy 858 tételt átvizsgált és nem talált semmit.
Gondoltam komolytalan... uninstall! :-)
Most meg a beadta a gép a kulcsot immár másodszor 2 hónap alatt. A tünet: Fn+F4 gombra elaltattam. Pár óra múlva akartam ébreszteni, hát nem villogott a ki-be kapcs.gombon a narancs led. Tojok rá, tápot be, hát egyetlen pici szikra zöld sincs a ami a tápot jelzi a bal sarokban. Akku ki, akku be, semmi. Másnap reggel egyszercsak van zöld led, de indítás egy szem se. Vaksötét képernyő. Se boot se semmi! Rutin beindul, tel. ACER-support. Épp az előbb vitte el az UPS. Immár másodszor.
Bocs a hosszú értekezésért. Remélem amikor visszakerül a gépem a Te útmutatásod alapján már jobban fogom tudni használni!
Talán még a VLC is megembereli magát és lejátssza majd az avi-kat is! Több helyen olvastam, hogy megteszi, nekem eddig nem akarta a dög!
Jelzem, lehet, hogy az általad írt "szoftverfrissítés" menüpont( a Live Update helyett) valóban nem javallt. Lehet, hogy abba bukott bele kétszer is a gépem.
Ehhez adalék. Előzőleg több "baromságra" is próbáltam rávenni a gépet. Volt nekem egy régi UHU-linux telepítőm. Rácsatolt USB-s külső cd-ről ment rá. Minden gond nélkül. Csak persze rögtön nem volt wifi-m és más hardver specifikus dolog. Az Fn funkciók elfelejtve. Új CD... XP-t rá! Fel akart menni rá! Na jó, sztornó. Aznap már nem volt időm erre. Még egy kis játék, mert az UHU-ban volt olyan játék, ami a LINPUS-ban nincs. Aztán kikapcs, vagy tente, már nem tudom és később már nem ébredt fel! Ez volt az első!
Irány a Brno-i központi szervíz! Nem telt bele egy hét és visszkaptam. A munkalapon biosfrissítés volt feltüntetve javításként. Éééés láss csodát. semmim nem veszett el! Maradt az UHU-linux is!
Újra csat a külső cd-drive. Recovery DVD-t be, és (kérésemre) ledarált mindent és szépen felment rá az orig rendszer!
Ha megint visszakapom, felteszem a VLC-t és remélem elindul az avi lejátszás is.
Legalábbis ezt szeretném!
Üdv!
Hello Dezibe! Örülök, h. nem dolgozok feleslegesen itt a bejegyzéseimmel :) Nos: már későre jár nekem, de nem felejtek el válaszolni a kérdéseidre, legkésőbb hétvégén!
VálaszTörlésÜdv'
Köszi! (Előre is!)
VálaszTörlésNos, akkor írok ezt-azt ez első megjegyzésedhez :)
VálaszTörlés- ahogy mondani szokták: Einstein óta minden relatív :) Pl. az is, h. ki mennyit akar "kihozni" a gépéből. Szerintem ez az AA1 a Linpus-al bőven elegendő arra, amire egy netbook szolgál.
- VLC + .avi lejátszás... ehhez nem tudok mit mondani, nekem eddig mindent lejátszott a VLC, sőt: még az MPlayer is, ha hozzáadtam a w32codecs-csomagot (már vhol találtam erről infot, hogyan lehet a Linpus-ra ezt feltenni... kicsit "komplikáltnak" tűnik, de megoldható!).
- AVG: én LiNUX "víruskergetőkkel" NEM foglalkozom! Ha talál vmit, az tuti windózos vírus :)
- altatás-felélesztés: szerintem elég gyenge az aksija ennek a gépnek, ami tán szükséges lehet az elaltatáshoz, én inkább mindig kikapcsolom. Igazából még egyetlen gépemen sem használtam eme funkciót, legyen az laptop v. asztali masina. Vmire biztos jó, de én túl sok értelmét nem látom a memóriába v. vincseszter egy adott állományába/partíciójába való átmeneti adat kiírást. (Mac-es ismerősömtől hallottam, h. ő már kb. 2 éve NEM kapcsolta ki a MacBook-ját, hanem csak mindig lecsukja a fedelét és akkor ugye "elalszik" a masina) Aztán meg amilyen gyorsan elindul "hidegből", nem altatásból, az AA1 (ugye cirka 15 mp) sokat nem számít ez az idő különbség :)
- UHU-t én is használtam jó 2 évig. Nagyon meg voltam ele elégedve, DE: kizárólag asztali gépen ment rendesen. Vhogy a laptopokat nem nagyon "szereti", amit megértek: az a pár lelkes ember, aki fejleszti, minden hardverre nem tud odafigyelni!
- BIOS-frissítés: ez néha nem árt. Azt olvastam már jó pár helyen: ha az alap BIOS-al minden hiba nélkül működik, akkor nem szükséges a cseréje. Nálad volt ezaz elaltatási probléma, biztos az újabb BIOS-ban már javították. Asszem következő bejegyzésem a BIOS-frissítés és a Recovery USB pendrive használatáról fog szólni :)
Kicsit én is hosszú voltam :)
Üdv'
Szia Zoly!
VálaszTörlésA VLC-hez...
Ha minden igaz ma visszakapom a gépet a szervízből és újra megpróbálom feltenni az útmutatásod alapján.
Az elaltatásos dologhoz...
Nem attól halt meg a gépem, hogy elaltatgatom, hanem a mindenféle telepítgetés eltávolítgatástól (gondolom). Ráadásul a munkaasztal menü frissítéséből telepitettem a frissítést az -általad ajánlott- Live Upgrade helyett. Talán ez is betett neki!
Mindegy, ma megkapom, meglátom mit írtak a munkalapra. Aztán eme "élményeimet" is megírkálom ide!
A 15 mp-s induláshoz...
Nem egyszer előfordul, hogy kikapcs után, mivel felváltva használom a netet, 3x is bootol mire egyszer valóban használható állapotba kerül. Ez nem 3x 15 mp, hanem bizony akár 5 perc is lesz a végére.
Megjegyzéskén, hogy miért használom felváltva a netet. Otthon kábel van, a munkahelyemen meg wifi. Ha elaltatom, rögtön tudja felébresztéskor, hogy nem ott ébredt ahol elaludt és felajánlja, hogy csatlakozik a másik tipusú nethez. Így egy perc alatt van üzemkész gépem.
Egyébként a 15mp is csak "labor körülmények" között annyi, de alapban nem sokkal több. Persze ha rátelepítesz még 20 (általad használni kívánt) programot akkor tuti, hogy nem elég a 15 mp! Vadiúj kicsomagolt gépnél valóban csak annyi.
Üdv!
Szia Dezibe! Remélem most már működni fog a géped rendesen :) Jah, 15 mp: kell egy kis marketing fogás minden termék eladásához :) Amúgy a lassúnak nevezhető net csatlakozás a NetworkManager (NM) miatt van: én múlt héten szedtem le az Ubi-s asztali gépről, mivel fix IP-címet használ, sokkal gyorsabban indul és csatlakozik fel a netre. Mondjuk az is világos: a NM kell az egyszerű felhasználóknak, legalább nem kell megmagyarázni nekik az /etc/network/interfaces fájl tartalmát :)
VálaszTörlésNos, azért a 3x bootolás nekem gyanús... már van hivatalos v0.3309-es BIOS Acer ftp-n, egy hónapja ez még csak félhivatalosan volt elérhető egy másik helyen, remélem ezt tették fel a gépedre szervízben!
Asszem írok erről a BIOS frissítésről nemsokára egy bejegyzést!
Szia Zoly!
VálaszTörlésHát végre visszakaptam a gépet!
"Elvégzett munka: alaplapcsere"
Klassz....!:-) ..és új (most néztem meg) a BIOS is, v0.3309-es.
Tegnap este elaltattam LAN-nal és ma reggel keltettem WIFI-vel!
Semmi gond, nem volt, még azt sem tette fel kérdésként (szokása szerint) hogy, "kapcsolat megszakadt, új keresése?" Semmi... csak szó nélkül csatlakozott mint a kisangyal!
Szia Dezibe! Amennyi tünetet leírtál a régi alaplapú gépedről, várható volt, h. vmi ott nem stimmel. Nem akarom elkiabálni: de rossz hálókártyás (alaplapra integrált) Acer laptoppal már találkoztam...
VálaszTörlésSzia Zoly!
VálaszTörlésTegnap este derül ki számomra miért is pusztult el a gép legutóbb.
Épp a munka végeztével akartam beletenni a kis tasakjába, hogy hazaviszem, amikor fucsán NEM zörgött. Korábban hallotttam amikor pakolásztam, holideholoda a gépet, hogy van benne valami elszabadult alkatrész, csavar, vagy a fene se tudja, de zörgött emelgetéskor forgatáskor. Hát persze, hogy zárlatot csinálhatott előbb-utóbb.
Tojok rá! Ők rakták össze hanyagul az előbbi szervízeléskor!
Viszont, most tökjól működik, nem veszett el semmi adatom se.
....éééééssss....
végre sikerült úgy feltennem a VLC-t, hogy mennek rajta mindenféle avi-k is!
Köszi Neked!
(máshol volt egy kérdésem hozzád DOS-sal kapcsolatban, Majd írj rá választ! Köszi!)
Üdv!
hello!
VálaszTörlésa repository managerben kipipaltam minden szoftverforrast, h kibovuljon kicsit a repertoar:D csak epp utana mar nem toltott be a package manager. szerintem vmi fake forrast is bepipalhattam. nem tudnad leirni az alapertelmezett illetve mukodo szoftverforrasokat a repository managerbol? nagyon megkoszonnem:)udv
ui: az oldal nalam 5ost kapott:)
Szia! Ööö: repository manager = Package Manager(=pirut)?? Mert így annyit értek kérdésedből, hogy minden lehetséges szoftverforrást kijelöltél és gondolom "ráböktél" az "Alkalmaz" gombra, ami hiba volt... Vhol itt írtam: az Acer egy spéci Linpus LiNUX-ot állított össze erre a gépre, ezért NEM szabad a "Szoftverfrissítő"-t futtatni a "Munkaasztal menü" "Rendszer" csoportjából! Ebben a Linpus-ban vannak GNOME-os, KDE-s, Xfce4-es ablakkezelőhöz írt programok. Nos: ha az "Alkalmaz"-ra klikkeltél, akkor ezekhez az "ablakozókhoz" feltelepültek olyan programok is, amikre semmi szükség, mert _nem_ erre a kis gépre készültek... Sorry: de szerintem egy rendszer visszaállítás (=recovery) teszi helyre a szoftverforrásaidat. Csak utána arra vigyázz, hogy ne jelölj be minden szoftvert feleslegesen :)
VálaszTörlés(a fentebb leírt szoftverforrásokat, RPM Fusion free és non-free, azonban célszerű hozzáadni a rendszerhez, mert pl. nem tudsz VLC-t telepíteni)
koszi a gyors valaszod!
VálaszTörlésnem a szoftverfrissítesre mentem, hanem a pirutban x-eltem be minden lehetseges forrast:D es azt szeretnem megtudni, h mik voltak az alapbeallitasok! szerintem ha azt visszaallitanam, akkor ismet mukodokepesse tudnem tenni:) ha van erre mod, akkor le tudnad irni a kert dolgot? koszi szepen a segitseget!
jah ha nem vtam ertheto, akkor nem programot, hanem csak a forrasokat pipaltam be, es igazabol amikor ellenorzi a telepitett programokat, akkor nem tolt be. szerintem az alapbeallitassal helyre tudnam hozni, de varom a szakerto velemenyet:)
VálaszTörlésSzia! Alapbeállításokat sajna nem tudom, ezért javallottam az újratelepítést, amennyiben nem jelent gondot :) De szerintem egy kis félreértésben vagy: a szoftverforrások hozzáadása nem egyenlő azzal, hogy minden szoftvercsoportot bejelölsz a pirut-ban! A források hozzáadása a fenti bejegyzésemben leírt módon történik, így pl. az RPM Fusion hozzáadása után eléred a pirut-tal az ott levő programokat, ha akarod. Ez nem feltétlenül szükséges, csak lehetőség. Az, h. nem tölt be a kijelölés után, lehet a netkapcsolat lassúsága is. Nekem néha elég hosszasan "gondolkozik" a pirut, miután elindítom. Tehát mégegyszer: a Linpus újratelepítését tenném a helyedben!
VálaszTörlésHááát kész :D Úgy csináltam ahogy írtad..honlapról leszedem a cuccot mert a link tényleg nem adja. jó jó már nincs olyan h 8.9. 10. csak 10-11. telepíteném és hiányol vmit a 10-es rpm ből... vmi tipp?
VálaszTörlésSzia Gabor! Hmm... sajna látom: tényleg nincsen már a régebbi verziókhoz forrás... ezért (is) váltottam az Ubuntu-ra. De majd utánanézek vhol, hogyan lehet megoldani ezt a forrás problémát, türelem :)
VálaszTörlésKöszönöm szépen!
VálaszTörlésMég 1 kérdés :D Most már tuti h eleged lesz belőlem..de tényleg szupi h összeszedted a gép dolgait..és lehet hova fordulni..
VálaszTörlésSzóval.. már le is tettem volna az .avi filmekről..nemtommiért zavart h nem kezeli. Dvd film be.. elindult.. ölöm..bóódotttág XD És picit szaggat.. WTF? mintha a proci szólna bele.. nem bírja?codec?
Szia Gábor! Még nincsen elegem :D Megválaszoltad kérdésedet: igen, a proci nem bírja a nagyfelbontású videokat. Mondjuk én DVD-filmet tuti, hogy nem ezen a kis gépen nézek :)
VálaszTörlésSzia! megint én. Sikerült találni vmi megoldást,hogy tudnám a szoftverforrás frissíteni,hogy felugorjon a gépre a 0.9.5-ös vlc ami viszi az avi-t? Esetleg codec v vmi ami jólenne az avihoz? XD
VálaszTörlésSzia Gábor! Csak tippelni tudok: ha elindítod a 'pirut'-ot (Munkaasztal Menü -> Rendszer -> Szoftver hozzáadása/eltávolítása) akkor a hozzáadott források csomaglistáját frissíti/betölti, majdan kiválaszthatod a szükséges csomagokat, így pl. a VLC-t. De mondom, ez csak tipp, esetleg nézd meg egy terminálban a 'yum' használatáról mit írnak: 'man yum'. Sajna az RPM-csomagok kezeléséhez annyira nem értek, mint a DEB-ekhez ;) Vmi codec létezik az .avi-khoz, pl. w32codec, amit az 'mplayer'-hez csináltak, de ezt én anno nem tudtam feltenni... Ubuntu rUlEz XD
VálaszTörlés:D Feladtam! Ubuntu került fel. XD Valóban sokkal jobb,nem is értem miért ragaszkodtam a Lite-hoz.
VálaszTörlésA Wifi-led érdekében felraktam a csomagot amit javasoltál..de most sem világít folyamatosan..csak "pislákol" mondjuk ez nem is lényeg. Sokkal fontosabb-(nemtudom te mit tapasztaltál) a router jelét mintha gyengébben venné. Ha teljesen közel vagyok hozzá akkor is 89% körüli az érték.
Sziasztok!
VálaszTörlésTegnap beszereztem ezt a kis csodát :) Melyik HOWTO alapján raktatok Ubcsit rá?
Lassabb lett tőle a gép, vagy a boottime?
XFCE-vel toljátok továbbra is?
A hardware-t ugyan olyan jól kezeli, és mindent "lát" az ubuntu is?
Linpus upgrade nem várható?
Választ előre is kösz!
Meg van egy idegesítő beállítás:
VálaszTörlésgedit -ben, firefox textarea-kban az emacs-os keybinding megy :(
Vagyis a CTRL-A a sor elejére ugrik és nem jelöli ki a szövegtartalmat, gedit-ben a CTRL-W nem zárja le az ablakot stb...
Foglalkozott már vele innen vki?
Billentyűzet beállítások / Billentyűzet térképben: EMACS-t vissza raktam DEFAULT-ra, és megoldódott.
VálaszTörlésSzia Gábor! Nos: a wifi LED Ubi-nál nem folyamatosan világít, mint a Linpus-nál, hanem amikor "forgalom" megy rajta keresztül, azt jelzi a villogása. Tehát ha nincs adatátvitel, akkor nem is világít. Engem speciel az sokkal jobban zavar, h. az alatta levő kapcsoló működésére semmiféle visszajelzés nincsen... pedig ténylegesen ki-be kapcsolja a wifi-rádiót a gépben (pl. a kikapcsolás hasznos az akksiról működés esetén, amikor nincsen szükség a wifire). A wifi jel erőssége pedig csak egy hozzávetőleges érték, ha kevés %-ot mutat, attól még gyors lehet a neted :)
VálaszTörlésSzia godzzo! Kérdéseidre válaszok részemről:
VálaszTörlés1. én csak feltettem egy pendrive-ra a "gyári" 9.04-es Ubi-t, aztán arról telepítettem,
2. gép nem lett lassabb, sőt: az X-felület kezelése Ubi-nál sokkal gyorsabb szerintem, gondolom az újabb xorg-driver miatt, a boot-time növekedése nem vészes,
3. Xfce-nél vmit kell állítani a karakterek felbontásán, fejből nemtom, mennyi DPI-re, aztán használható, bár ahogy 1.-nél írtam: én az "alap" Ubi-t használom, de csupán egy alsó panelt hagytam meg, ne foglalja két panel a kijelzőt :)
4. hardver megy tökéletesen, csupán annyi a bibi, amit a hivatalos Ubuntu-lapon írnak: belső mikrofonnal a felvétel nem tökéletes (sosem használtam még), ha a pulseaudio fut, illetve a kártyaolvasók közül csak a baloldali 'Storage Expansion' feliratos megy ún. "hotplug" módban, a jobboldalit csak akkor "látja" a rendszer, ha bekapcsolás előtt van benne vmilyen kártya (utána már lehet ki-be tolni, akkor már "hotplug"). Ja, és a wifi LED-hez kell a 'linux-backports-modules-jaunty' csomag és az is villog rendesen,
5. Linpus upgrade mikor? Gőzöm sincs...
6. emacs-os billentyűzetet meg már megoldottad :D
Szia Zoly!
VálaszTörlésKösz a gyors és kimerítő válaszokat!
Épp most fejeztem be pendrive-ról:
- Ubuntu Netbook Remix 9.04
- Ubuntu 9.04 i386 Live
- Moblin 2 Beta 090705
megnézését.
A Moblin nagyon igéretesen néz ki és nagyon gyors is, bár még szerintem elég bug-os, de nagyon jó ötletek vannak benne. Az UNRemix is jópofa, de azt hiszem én is az alap Ubuntu-nál maradok majd. De azért még alszom rá egyet :) Minden gépemen ubcsi fut, gondoltam jó lesz vmi mást is használni, de sajnos a Moblin még nem érett, a Linpus meg már túl öreg :(
Szia! Szeretném ismét a segítségedet kérni!
VálaszTörlésAz Ubuntu-ban hogyan tudom formázni pl az SD kártyámat?
Jobb klikknél a kártya ikonjára nem látom a formázás lehetőségét..
Előre is köszi!
Minden Jót!
Szia Gábor! Szerintem legegyszerűbb, ha a Synaptic-al felteszed a 'gparted' csomagot, majd azt root-ként indítva megtudod formázni az SD-kártyát. Egy ötlet: néha nem ismerte fel rendesen a kártyát az az eszköz, amibe való (pl. digikamera, PDA, stb.), ezért én mindig azon formázom meg, nem számítógéppel. De ha maradsz Ubuntu-nál, akkor fat16-ra formázd, mert a legtöbb eszköz akként kezeli.
VálaszTörlésköszi!
VálaszTörlésMég 1 kérdés.. Lehetséges az h kevesebbet bír az akksi mióta az ubuntu van rajta? Mert mikor a linux linpus volt fent akkor első bekapcsolásnál töltés után ilyen 2 óra körüli értékre emléxem. Most Ubuntunál 1óra 10 perc körül.
Nincs mit :) Igen, lehetséges: állítólag az XP-vel még a Linpus-nál is több időt ír ki, de sosem volt windóz a gépemen, így csak olvastam róla. Amúgy nekem 1 óra 25 percről indul, aztán meg szerintem többet megy.
VálaszTörlés