2009. január 1., csütörtök

Első bekapcsolás utáni teendők

Igazából nincsen semmi teendő: a Bekapcsolás -> Nyelv kiválasztás -> Jelszó megadás -> Idő és dátum beállítás, majd újraindítást követően a rendszer (netbook) használatra kész :)
Kicsit komolyabban: a gép dobozában levő összehajtott kártyán (Software Update) leírtakat érdemes elvégezni. Azaz: az Acer honlapján elérhető frissítések letöltése és telepítése a Beállítások -> Live Update kiválasztásával. Ehhez működő internet kapcsolatra van szükség: lsd. Rövid útmutató -> Hálózati konfiguráció -> LAN kapcsolat beállítása v. Vezeték nélküli kapcsolat beállítása.
FONTOS: ekkor célszerű vezetékes internet (LAN) kapcsolatot használni, mert ha a wifi kezelő program frissül(ne), akkor probléma léphet fel az internet kapcsolatban (pillanatnyi megszakadás, stb.).
A frissítések letöltése az internet kapcsolat sebességétől függően eltarthat egy ideig (akár 10-20 perc). A letöltött programok telepítése viszont már gyorsan megtörténik :)
Várakozás közben olvassuk el pl. az Alkalmazás-kézikönyv első pár oldalát. Elsősorban a Rendszer biztonsága című fejezetet! A netbook LiNUX rendszert használ, de alapból hiányzik belőle a megszokott felhasználó/jelszó párossal történő belépés. Később leírom, hogyan lehet pl. a gdm-el biztonságosabbá tenni a rendszer használatát. Nekem egyszerűbb megoldásnak tűnt a BIOS-jelszavak használata fejezetben leírtak alkalmazása. Ezzel a gyors rendszer indítás ideje sem csökkent, ami megfigyelhető ha pl. gdm-t használunk.
További hasznos időtöltés a frissítések idején: egy másik számítógépen a Recovery DVD-ről készítünk egy indítható (boot-olható) USB-pendrive-ot. Ehhez tegyük be a DVD-t a másik gép DVD-meghajtójába, indítsuk a DVD-ről a gépet, majd a menüből válasszuk ki a Create Recovery USB Drive lehetőséget. Előtte csatlakoztassunk egy legalább 2GB-os pendrive-ot a géphez, amire az adatok kiírása megtörténik. TIPP: letölthető az Acer Aspire One (AA1) dobozában levő DVD-nél újabb verzió (1.0.15E, az én gépemhez 1.0.13E-t adtak) ún. képfájlja (ISO-image) innét. Ennek használatáról majd később írok.
A lényeg: a fentiek (és a későbbiekben részletezett tippek) alkalmazásával NEM tesszük tönkre a gépünket :) sőt, a garancia sem vész el. Legrosszabb esetben a Recovery DVD v. USB Drive segítségével visszaállítjuk az alaprendszerünket. Esetleges adatvesztés előfordulhat, ezért célszerű minden saját adatot archiválni (pl. USB-pendrive-ra, külső vincseszterre).

Megjegyzés1: időközben eltűnt erről a helyről a DVD képfálj :(
Megjegyzés2: aztán itt meg még mindig elérhető :)

2 megjegyzés:

  1. Hogyan tudom vezetékes internethez kapcsolni mint pl a T-online...mert bedugom a kábelt de nem érzékel semmit

    VálaszTörlés
  2. Szia! Mivel rég nem használtam a Linpus-t, ezért nem tudom megmondani. De vmi ADSL kapcsolat beállítás létezik a rendszerben... nézd meg a gép Help-jét!
    Ha Ubuntu-t használsz, akkor itt egy rövid leírás:
    http://sugo.ubuntu.hu/10.04/html/internet/hu/connecting-dsl.html

    VálaszTörlés