A következő címkéjű bejegyzések mutatása: BIOS. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: BIOS. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. január 19., hétfő

BIOS frissítés

A hétvégén megnéztem Acer FTP szerverét és azt a BIOS verziót találtam legújabbnak, amit jó egy hónappal ezelőtt hivatalosan még nem javasoltak telepítésre: v0.3309. A gépünk még biztosan nem ezzel került a boltba, enyém pl. v.3301-el. Néhány hibát mindig kijavítanak, ezért ajánlatos feltelepíteni a legújabb BIOS-t. Ja, BIOS: erre itt egy részletes magyarázat található :) Anno, jó 10 évvel ezelőtt, amikor még nem létezett PC floppy-meghajtó nélkül, csinált az ember egy ún. DOS boot floppy-t. Erre rámásolta a PC alaplapjának legújabb BIOS-át, továbbá egy egyszerű DOS programot, amivel ki tudta írni az alaplap megfelelő memóriájába. Aztán frissítés után pl. sokkal jobb hangja lett a hangkártyának :) (vagy rosszabb :( ezért mindig célszerű volt egy mentést csinálni az eredeti BIOS-ról). Az AA1-unkban nincsen se floppy, se CD/DVD-meghajtó, ezért egy USB pendrive-ot kell indíthatóvá tennünk, mintha DOS boot floppy lenne. Aztán rá kell másolnunk az új BIOS-t, plusz annak kiíró programját.
Szükségünk van néhány kiegészítő programra:

sudo yum install syslinux p7zip-plugins

Aztán kell az UNetbootin:

wget "http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/unetbootin/unetbootin-linux-304"

Tegyük futtathatóvá:

chmod 755 unetbootin-linux-304

Csatlakoztassunk egy legalább 16MB-os :) USB pendrive-ot a gépünkhöz, majd indítsuk el az UNetbootin-t:

sudo ./unetbootin-linux-304 &

Állítsuk be rajta a következő képen látható FreeDOS 1.0 operációs rendszert:

Majd klikk az OK gombra. Ekkor letölti nekünk az alap FreeDOS-t, továbbá néhány fájlt, amivel indíthatóvá (=boot-olhatóvá) válik a pendrive.
Következő lépés: letöltjük a legújabb BIOS-t tartalmazó tömörített állományt az Acer-tól: klikk erre a linkre. Ebből csupán a 3309.bat, 3309.fd és FLASHIT.EXE fájlokra van szükségünk. Másoljuk át őket a FreeDOS-os pendrive-unkra!
Ezután indítsuk újra a gépet. Ügyeljünk arra, hogy a hálózati csatlakozó (feszültség, nem internet!) legyen konnektorba dugva! Akkumulátorról működve nem csinálja meg a program a BIOS frissítést, erre figyelmeztet is.
Válasszuk ki az F12 gomb lenyomásával a boot-menüből az USB meghajtót.
Néhány mp múlva bejön a syslinux promptja: pár sor szöveg, majd egy sor elején a boot: szó. Nyomjunk Enter-t.
Ezután nyomhatunk még egy Enter-t a Default feliraton, vagy várjuk meg, amíg véget ér a visszaszámlálás.
A FreeDOS menüben válasszuk az 5. menüpontot, majd Enter, erre bejön a FreeDOS promptja: A:\>. Ide írjuk be: C: (mivel nem magyar a billentyűzet kiosztása, a ":" a Shift+é lenyomásával jelenik meg).
A C:\> promptba írjuk be a 3309.bat parancsot, majd nyomjunk Enter-t. Ekkor a FLASHIT.EXE program kiírja gépünkre a 3309.fd fájlt. Várjunk türelemmel, amíg végez!
Ha korábban BIOS jelszót használtunk, akkor állítsuk be azt újra (mivel az új BIOS "felülírta" a régit, ergo: minden korábbi BIOS beállítás a múlté). Ha gondoljuk, ellenőrizhetjük a BIOS-t a Beállítások -> Rendszer ikonjára klikkelve: