A következő címkéjű bejegyzések mutatása: XFCE 4. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: XFCE 4. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. január 31., szombat

Fájlok végleges törlése

Az AA1 manapság kis méretéhez képest elég "termetes" vincseszterrel rendelkezik: 120 vagy 160GB-ossal kerül forgalomba. Ezt elég sokáig tart megtölteni az utolsó bitig :) Azért nem árt tudnunk, ha letörlünk egy fájlt (pl. képet, zenét, videot, bármit), akkor az nem tűnik el véglegesen. Hasonlóan más operációs rendszerekhez, itt is egy kukába kerül. Tehát: az egyszerű törléssel nem nyerünk több tárhelyet. Ehhez ki kell ürítenünk a kukát. Ezt viszont jól "eldugták": sem a tálcán, sem a munkaasztalon nem találjuk.
A Fájlok -> Saját fájlok ikonnal indítsuk el a fájlkezelőt, majd az Ugrás menüben válasszuk ki a Kuka-t:

Ezzel átváltottunk a Kuka mappába. Itt többféleképpen kijelölhetjük végleges törlésre a kívánt fájlt. A fájl névre jobb klikkel választhatjuk a Töröl-t:

A Fájl menüből választhatjuk az Üres kuka-t (kicsit félreérthető, én inkább Kuka ürítése-nek fordítottam volna magyarra...):

Vagy egyszerűen csak kijelöljük a fájlt és megnyomjuk a Del-gombot. Mindegyik esetben még egy megerősítést kér a rendszer és csak utána tűnik el véglegesen a fájl:

Ezután a Fájlkezelő-ben Saját lemez-ünk mindjárt több szabad hellyel rendelkezik!

2009. január 1., csütörtök

Munkaasztal menü bekapcsolása

Amint már korábban említettem: a netbook-ot az alapbeállítások után könnyen lehet arra használni, amire kitalálták. Tehát: weblapok böngészése, azonnali üzenetek küldése-fogadása, elektronikus levelezés, videok, filmek, képek nézegetése, stb.
DE: egy igazi LiNUX felhasználó nem éri be ennyivel :) Próbál még többet kihozni a rendszeréből. Így nem csak azokat a programokat akarja használni, amelyek ikonja alapból megjelenik a kezdő képernyőn 4 csoportba szedve. Ezekhez hozzáférni az ún. Advanced Menu (bővített menü) mód bekapcsolásával lehet. Maga a Linpus Linux Lite a Fedora 8 nevű disztribúción alapul, a grafikus felület (X.Org) kezelését az XFCE 4 oldja meg. Az XFCE-ben be lehet állítani, hogy a jobb egér gomb megnyomására az ún. Munkaasztal Menü megjelenjen.


Két lehetőségünk van az ún. parancssori terminál megjelenítésére:
  1. megnyomjuk az Alt + F2 billentyűket

    és beírjuk az xterm vagy xfterm4 vagy terminal parancsok egyikét, majd klikk a Run gombra.
  2. a fájlkezelőt elindítva, pl. klikk a Fájlok -> Dokumentumok ikonra, majd a Fájl -> Terminálban fut menü elemre

A terminál ablakba írjuk be az xfce-setting-show parancsot, majd az Xfce Settings Manager-ben válasszuk ki a Desktop ikont. A Desktop Preferences-ben a Behavior fülre klikkelve jelöljük be a Show desktop menu on right click opciót:


+1 TIPP: a netbook kijelzője kicsi, ezért néha alul nem látszik ("lelóg") az OK vagy Bezár gomb. Az ablakot feljebb tudjuk mozgatni, ha lenyomva tartjuk a baloldali Alt billentyűt és az egérmutatót az ablak egy részén folyamatosan nyomva tartjuk (bal gomb). Tapipaddal kicsit nehézkes ez a művelet, ezért célszerű külső USB-s egeret használni.