A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Linpus Linux Lite. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Linpus Linux Lite. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. június 23., kedd

Linpus LiNUX Lite v2 ?

Tegnap olvastam egy nem éppen friss hírt itt. Röviden a lényege: a Linpus a június 2-6. között megrendezett Computex kiállításon (Nangang, Tajvan) bemutatta az általa legnépszerűbbnek vélt netbook operációs rendszer (vajh' melyik lehet ez? :)) új verzióját.

A váltás hátterében leginkább az áll, amit már én is említettem, sőt, másoknak is gondot jelentett a Linpus elavultsága. Vagy tán megijedtek Linpus-ék az Ubuntu-tól, lsd. UNR = Ubuntu Netbook Remix. A hírekből úgy tűnik, a Linpus "ejtette" a Fedora alapokat és áttér az Intel/Novell (+ LiNUX Foundation) fejlesztette Moblin 2.0-ra. Amit ígérnek: max. 15 mp-es (!!) boot-olás, ún. "élő" munkaasztal, amiben folyamatosan cserélődnek és elérhetők a kedvenc, korábban meglátogatott weboldalak, továbbá kommunikációs, multimédia és egyéb alkalmazások. "Olyan látványos megoldásokkal operál a rendszer, ami még az eddigieknél is könnyebbé teszi a netbook-ok használatát" <- eredetiben ez egy roppant körmönfont, marketinggel teli angol mondat, szó szerinti fordításának nem sok értelme van magyarul :) A lényeg: mindig a legutolsó munkaasztalunk kerül elénk a következő bekapcsoláskor, továbbá az egyes programok egy felső menüből vezérelve könnyen elérhetők. Érdemes megnézni a Moblin 2.0 beta képernyőképeit és érthetővé válik, mire gondolnak.

Az új Linpus-ról további képernyőképek itt. A fejlesztők szerint ez még nem 100%-osan kész verzió. Ezen a weblapon részletes jellemzőket olvashatunk (angolul természetesen, de szerintem aki "linuxozik", kicsit ért az informatikához). Ami bíztató: ha a "Download NOW" gombra klikkelünk, akkor ugyan még csak egy "Not Found" feliratú oldal jön be, de szerintem hamarosan ténylegesen elérhetővé válik a végleges verzió. Mivel a múltban a Linpus Acer és Benq netbook-okra készített LiNUX operációs rendszert, esélyünk van rá, hogy ez az új verzió is működni fog Acer gépünkön. Kis üröm az örömben: érintő képernyő támogatása nem lesz, továbbá a Z-sorozatot és az Intel Poulsbo chipset-es alaplapokat nem támogatja (gondolom a Z-sorozat ilyen). Sajna az én ZG5 típusú AOA 150-Ab-m is ilyen... :(
Ha valakit érdekel ezek után a Moblin, akkor pl. egy Ubuntu 9.04-re könnyen feltelepíthető Sun VirtualBox VM-ben tesztelheti. Ezen az oldalon leírt néhány VirtualBox VM beállítás hasznos lehet :) (csak megjegyzem: bár ez még erősen béta verzió a Moblin-ból, itt is az UNR-t tartják jobbnak...)

2009. május 18., hétfő

Mozilla Thunderbird telepítése

Az Acer Communication Suite tartalmazza a saját fejlesztésű elektronikus levelező programjukat. A program nagyon jól illeszkedik a Linpus LiNUX Lite rendszerhez, de azonban hiányzik belőle néhány funkció, amit más levelezőknél megszokott az ember. A minap gondoltam kipróbálom ezt a "beépített" levelezőt. Beállítottam egy postafiókot (Gmail), majd fogadtam (volna) a már meglevő sok-sok e-mail-t. Volna, mert egy memória hibaüzenettel mindig leállt a program, aminek okát nem tudom... Ez adta az ötletet ahhoz, hogy a más gépeimen már bevált, szabad forráskódú Mozilla Thundebird-öt feltelepítsem. Két lehetőség van:
  • terminál, majd:
sudo yum install thunderbird
Ekkor egy kicsit régebbi verziót használhatunk, amit frissíteni sem tudunk...
Tehát:
1. terminál, majd:
wget "http://download.mozilla.org/?product=thunderbird-2.0.0.21&os=linux&lang=hu"
(jelenleg a 2.0.0.21-es verzió a legújabb)
2. tömörítsük ki az /opt könyvtárba:
sudo tar -zvxf thunderbird-2.0.0.21.tar.gz --directory /opt
3. adjunk ennek a könyvtárnak hozzáférési jogot számunkra:
sudo chown user -R /opt/thunderbird
4. készítsünk egy ún. szimbólikus link-et egy "tb2" parancsfájlhoz:
sudo ln -fs /opt/thunderbird/thunderbird /usr/bin/tb2
5. csináljuk meg az asztali ikont ehhez a "tb2" parancsfájlhoz:
sudo cp /usr/share/applications/AME.desktop /home/user/tb.desktop
sudo sed -e'/Exec/cExec=tb2' -e'/Icon/cIcon=tb2' -i /usr/share/applications/tb.desktop
6. majd tegyük ki az asztalra:
dca add 10 "file='/usr/share/applications/tb.desktop'"
7. mivel elég ronda ez az asztali indítóikon, cseréljük le egy szebbel:
wget http://www.mozilla-europe.org/img/image-library/thunderbird-logo.png
sudo convert -crop 152x152+20+20 thunderbird-logo.png /usr/share/pixmaps/tb2.png
8. indítsuk újra a gépet! Ezután a "Csatlakozás" csoportban megjelenik a szép kék viharmadár (=thunderbird), szárnyai között az emiljeinkkel :)

Ezt a beépített frissítőjével bármikor 'update'-elni tudjuk a legújabb verzióra:

2009. január 1., csütörtök

Első bekapcsolás utáni teendők

Igazából nincsen semmi teendő: a Bekapcsolás -> Nyelv kiválasztás -> Jelszó megadás -> Idő és dátum beállítás, majd újraindítást követően a rendszer (netbook) használatra kész :)
Kicsit komolyabban: a gép dobozában levő összehajtott kártyán (Software Update) leírtakat érdemes elvégezni. Azaz: az Acer honlapján elérhető frissítések letöltése és telepítése a Beállítások -> Live Update kiválasztásával. Ehhez működő internet kapcsolatra van szükség: lsd. Rövid útmutató -> Hálózati konfiguráció -> LAN kapcsolat beállítása v. Vezeték nélküli kapcsolat beállítása.
FONTOS: ekkor célszerű vezetékes internet (LAN) kapcsolatot használni, mert ha a wifi kezelő program frissül(ne), akkor probléma léphet fel az internet kapcsolatban (pillanatnyi megszakadás, stb.).
A frissítések letöltése az internet kapcsolat sebességétől függően eltarthat egy ideig (akár 10-20 perc). A letöltött programok telepítése viszont már gyorsan megtörténik :)
Várakozás közben olvassuk el pl. az Alkalmazás-kézikönyv első pár oldalát. Elsősorban a Rendszer biztonsága című fejezetet! A netbook LiNUX rendszert használ, de alapból hiányzik belőle a megszokott felhasználó/jelszó párossal történő belépés. Később leírom, hogyan lehet pl. a gdm-el biztonságosabbá tenni a rendszer használatát. Nekem egyszerűbb megoldásnak tűnt a BIOS-jelszavak használata fejezetben leírtak alkalmazása. Ezzel a gyors rendszer indítás ideje sem csökkent, ami megfigyelhető ha pl. gdm-t használunk.
További hasznos időtöltés a frissítések idején: egy másik számítógépen a Recovery DVD-ről készítünk egy indítható (boot-olható) USB-pendrive-ot. Ehhez tegyük be a DVD-t a másik gép DVD-meghajtójába, indítsuk a DVD-ről a gépet, majd a menüből válasszuk ki a Create Recovery USB Drive lehetőséget. Előtte csatlakoztassunk egy legalább 2GB-os pendrive-ot a géphez, amire az adatok kiírása megtörténik. TIPP: letölthető az Acer Aspire One (AA1) dobozában levő DVD-nél újabb verzió (1.0.15E, az én gépemhez 1.0.13E-t adtak) ún. képfájlja (ISO-image) innét. Ennek használatáról majd később írok.
A lényeg: a fentiek (és a későbbiekben részletezett tippek) alkalmazásával NEM tesszük tönkre a gépünket :) sőt, a garancia sem vész el. Legrosszabb esetben a Recovery DVD v. USB Drive segítségével visszaállítjuk az alaprendszerünket. Esetleges adatvesztés előfordulhat, ezért célszerű minden saját adatot archiválni (pl. USB-pendrive-ra, külső vincseszterre).

Megjegyzés1: időközben eltűnt erről a helyről a DVD képfálj :(
Megjegyzés2: aztán itt meg még mindig elérhető :)