A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gnome Display Manager. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gnome Display Manager. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. január 14., szerda

Biztonság: a 'gdm' bekapcsolása

Akármilyen LiNUX terjesztést használunk, a biztonsági problémákkal (pl. valaki a neten keresztül kontárkodik a gépünkön :)) nem kell foglalkoznunk, mivel CSAK a felhasználónév/jelszó párossal tudjuk birtokba venni a rendszert. Mindig létre kell hoznunk egy rendszergazda (=root) és egy ún. normál felhasználót. Az Ubuntu-ban pl. a normál felhasználó jelszavával érhetünk el rendszergazdai jogokat, ami néha nem éppen hasznos. Az AA1 is kér egy jelszót az első bekapcsoláskor, ami kicsit emlékeztet az Ubi-ban alkalmazott megoldásra, de ezzel kevésbé védett a Linpus Linux Lite-unk. Korábban már említettem, hogy célszerű a BIOS-ban beállítani egy jelszót. Ezt minden bekapcsolás után kéri a gépünk. A gond az, ha egymás után néhányszor rosszul írjuk be, akkor el sem indul a masinánk! Ennél praktikusabb megoldás az ún. display manager-ek (pl. gdm, kdm, xdm, stb.) használata. Ezek mindig kérik a felhasználónév/jelszó párost és csak a belépést követően tudjuk használni gépünket. Tehát ha illetéktelen felhasználóhoz kerül a gép és nem tudja a jelszót, sosem tud hozzáférni az adatainkhoz sem! A Linpus-ban alapból benne van a GNOME Display Manager (=gdm), csak nem indul el bekapcsoláskor. Ennek indítását az /etc/rc.d/rc.S fájl szerkesztésével tudjuk megtenni. Tehát a szokásos terminálba írjuk be:

sudo mousepad /etc/rc.d/rc.S

(a mousepad-ot természetesen telepítsük fel az Acer webhelyéről!)
Menjünk a fájl végére és onnét visszaszámolva a 8. sorban találjuk ezt:

/usr/bin/xinit -- -br>/dev/null 2>&1 &

és tegyünk eléje egy "#" (=kettőskereszt) jelet (idézőjelek nélkül persze!). Magyarul: "kikommentezzük" a fenti sort. Utána következő sorba pedig írjuk be:

/usr/sbin/gdm

majd mentsük el a fájlt. FIGYELEM: ha lemarad ez a /usr/sbin/gdm, akkor NEM tudunk belépni a rendszerbe! Tehát inkább kétszer ellenőrizzük, hogy tényleg beírtuk! Ha mégis elfelejtettük volna, akkor a megoldás: amikor megjelenik a világoskék hátterű, jobb alsó sarokban Acer Aspire One feliratú képernyő, megnyomjuk gyorsan az F2 billentyűt. Ezzel az ún. karakteres felületre jutunk. Ekkor még nem indul el egy program sem a háttérben. Nyomjuk meg a Ctrl+c-t, és indítsuk el rendszergazdaként az mc-t (remélem nem felejtettük el előzőleg feltelepíteni :)). Azaz: sudo mc, és keressük meg az /etc/rc.d/rc.S fájlt. Erre rávisszük a kurzort (=kijelölést), majd F4-el tudjuk szerkeszteni és F2-vel kimenteni.
A következő indításkor már a gdm fogad minket. Kiválasztjuk egérrel vagy beírjuk a user felhasználót, majd megadjuk jelszavunkat és használhatjuk ezt a szuper kis gépet :))

Valami hasonló kép fogad minket (nem tudom, erről hogyan csináljak képmentést, ezért vettem a Fedora 8-ból, a Fedora Live helyett user felirat látható).