A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mc. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mc. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. január 22., csütörtök

Indítóikon készítése

A Munkaasztal Menü-ből szinte minden programot elérhetünk. Praktikusabb azonban egy indítóikont készíteni valamelyik programcsoportba. Pl. egy terminálban a kedvenc és gyakran használt Midnight Commander-emet (=mc) én az alábbi képen látható ikonnal indítom:

Ezt az mc-t felhasználva csináljuk meg az indítóikont! Először indítsuk el egy megnyitott terminálban az mc paranccsal. Keressük meg a /.config/xfce4/desktop/group-app.xml fájlt:

Ebben találhatóak a munkaasztalunkon (=desktop) megjelenő programcsoportok, ikonok konfigurációs adatai. A biztonság érdekében másoljuk át ezt a fájlt mondjuk a /user könyvtárunkba! Ha valamit nagyon elrontanánk benne és szétzilált ikonok halmazát vagy hiányát látnánk a desktopunkon, akkor csak másoljuk vissza ezt az eredeti a helyére.
Vigyük rá a kijelölést erre a fájlra, majd nyomjunk F4-et! Ezzel szerkeszthetjük a fájl tartalmát. Keressük meg a <8>-as jelű programcsoportot és illesszük be a kijelölt sort, 6-os azonosítóval:

Mentsük el ezt a módosított fájlt az F2-vel!
Következő lépésben létrehozunk egy xfterm4-mc.desktop fájlt a /user könyvtárunkban. Ezt csináljuk meg pl. a mousepad szövegszerkesztővel. Tehát Munka -> Szövegszerkesztő (Egyszerű szövegszerkesztő), majd az üres fájlba illesszük be a következőket:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=Terminal + mc
GenericName=Terminal + mc
Comment=Xfce 4 Terminal emulator + Midnight Commander
Exec=xfterm4 -e mc
Icon=/usr/share/pixmaps/faces/vector-greenie.jpg
Type=Application
Categories=System;TerminalEmulator;
NoDisplay=true
X-Desktop-File-Install-Version=0.13

(természetesen nem kell vastagított betűkkel)
Mentsük el xfterm4-mc.desktop néven! Két sort emelnék ki:
Exec=xfterm4 -e mc <- ezzel indítjuk a terminált, benne az mc-t,
Icon=/usr/share/pixmaps/faces/vector-greenie.jpg <- ez pedig az ikon, ami bármilyen más kép lehet, nekem ez tetszett meg :) Ezután újraindítást követően már megjelenik az új indítóikon a Fájlok programcsoportban.

Megjegyzés: ha az Acer-nél megjelenik egy újabb program letöltésre a Support oldalukon és ezt telepítjük, majd újraindítás után esetleg eltűnik az előbbi indítóikon. Ne ijedjünk meg: írjuk be újra a fenti, 6-os azonosítós, sort a /.config/xfce4/desktop/group-app.xml fájlba! Erről mindig csináljunk több kimentést, mert ha más programcsoportokba is tettünk indítóikont, akkor azok is eltűnhetnek, nemcsak az mc-t futtató ikon.

2009. január 3., szombat

Programok telepítése/eltávolítása 2.

Ha már elő tudjuk hozni a jobb egérgombbal a Munkaasztal Menü-t, adott a lehetőségünk további programokkal kiegészíteni rendszerünket. Mielőtt használnák a pirut parancsot a terminálban, előtte írjuk be a

sudo yum install fedora-release

parancsot (forrás). Ezzel elejét vehetjük az ún. megoldatlan függőségi problémáknak (=unresolved dependency problems). Magyarul: (remélhetőleg) gond nélkül fel tudjuk telepíteni a pirut csomagkezelővel a programokat. Az Acer ugyanis néhány programcsomagot a saját elképzelései szerint módosít/módosított és ha ezek bármelyikét felülírjuk egy hivatalos Fedora 8 szoftverforrásban (=repository) szereplővel akkor nem működhet a frissítettnek vélt program. Ezért SOHA NE használjuk a Munkaasztal Menü -> Rendszer -> Szoftverfrissítő menüpontot!! Helyette a Beállítások -> Live Update használata javasolt.

A pirut csomagkezelő (=package manager) indítására két lehetőségünk van: egyik a már említett terminálos megoldás, a másik pedig a Munkaasztal Menü -> Rendszer -> Szoftver hozzáadása/eltávolítása menüpont:

A program indulása előtt kéri a jelszavunkat:

majd ellenőrzi az elérhető hálózati szoftverforrásokat, ebből adódóan mindig élő internet kapcsolatra van szükség a használatához. Az adatok letöltése néha eltart egy darabig, főleg ha nem csak Fedora forrásokat vettünk fel a csomagkezelőbe.
Böngészhetünk (=browse), kereshetünk (=search) és kilistázhatunk (=list) különböző program csomagokat. Én pl. nem tudok meglenni a Midnight Commander (a'la Norton Commander :)) nélkül. Bármilyen LiNUX disztribúciót használok, ez az első, amit feltelepítek.

Kis zöld pipa a program neve előtt (klikk a kis négyzetre), majd klikk az Alkalmaz gombra. Utána egy terminálba írt mc paranccsal indíthatjuk (vagy csinálhatunk hozzá indítóikont az egyik menücsoportban, erről majd később írok):

A programok eltávolításához: klikkeljünk a csomagkezelőben a program nevére, eltűnik a kis zöld pipa (néha megjelenik egy piros kötőjel a négyzet mellett), majd klikk az Alkalmaz gombra.