A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Netbook Remix. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Netbook Remix. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. január 8., péntek

Programok indítása normál méretű ablakban

Az Ubuntu Netbook Remix egyik kitűnő tulajdonsága, hogy a programok egyből maximális méretű ablakokkal indulnak, így jobban tudja használni az ember a kisméretű képernyőt. Ezért a funkcióért a 'maximus' alkalmazás felel, amit régebben eltávolíthatott az ember, de az új UNR-nek már szerves részévé vált. Azonban néha erre nincsen szükség, pl. kedvenc video lejátszóm (VLC) vezérlő ablakának felesleges kitöltenie a teljes képernyőt:



Mivel nincsen külön konfiguráló progamja az UNR-nek, az egyes programok normál ablakban futását a GNOME konfiguráció szerkesztőben adhatjuk meg. Először jelenítsük meg a 'Konfigurációszerkesztő' ikonját a 'Rendszereszközök' menüpontban, Rendszer -> Beállítások -> Főmenü a 'Konfigurációszerkesztő' előtti négyzet kipipálva:



Másik lehetőség ha egy terminálban beírjuk 'gconf-editor', majd Enter-t nyomunk.
Indítsuk el a GNOME konfiguráció szerkesztőjét: Rendszereszközök -> Konfigurációszerkesztő. A baloldali felsorolásban keressük meg az 'apps' pontban a 'maximus' bejegyzést. Szerkesszük át az 'exclude_class' kulcsot: jobb klikk, majd 'Kulcs szerkesztése...'.



Ebben a 'Hozzáadás'-ra klikkelve írjuk be a normál ablakban indítandó programunk nevét, maj 'OK'.



Ezután a megadott program mindig normál méretű ablakban fog elindulni. Ha menet közben maximalizált méretre szeretnénk átváltani, akkor klikkeljünk kétszer az ablak címmezőjébe.

Megjegyzés: érdekes ikonja van 'Konfigurációszerkesztő'-nek :) Most már értem, miért 'A motorháztető alatt'  a Google Chrome böngésző ún. haladó beállításainak neve :)

2010. január 4., hétfő

"Fájlok és mappák" menü kiegészítése

Az Ubuntu Netbook Remix-ben (=UNR) az Ubuntu főmenüje (=startmenü) tulajdonképpen kitölti az egész képernyőt. Ha egy programot feltelepítünk, annak indítóikonja megjelenik a baloldali menüpontok megfelelőjében. Kivétel ez alól a "Fájlok és mappák", ahol nem program, hanem könytár ikonok találhatók.



Mivel az UNR-hez még nem csináltak konfiguráló programot, egyszerű klikkelésekkel nem lehet új könyvtárat felvenni ebbe a menübe. Nekem pl. saját felhasználói könyvtáram ikonja nagyon hiányzott. Ennek (v. bármilyen másiknak) a felvételére megoldás:
1. indítsuk el a Nautilus fájlkezelőt, pl. klikk vmelyik könyvtárikonra ebben a menüben,
2. válasszuk ki a felvenni kívánt könyvtárat a baloldali "Oldalsáv"-ban (ha nem látható az oldalsáv, akkor nyomjuk meg az "F9"-et),
3. a "Könyvjelzők" menüben klikkeljünk a "Könyvjelző hozzáadása" (Ctrl+D) menüpontra,



4. ezután a felvett könyvtár megjelenik az oldalsávban a vízszintes elválasztóvonal alatt.



Ami a legfontosabb: ha ráklikkelünk a "Fájlok és mappák" menüre, akkor az újonnan felvett könyvtár megtalálható a régiek között!



Ha később vmelyik könyvtárra nincs szükségünk, akkor ismét a Nautilus "Könyvjelzők" menüjében válasszuk a "Könyvjelzők szerkesztése" pontot, a többi magáért beszél :)



2009. december 27., vasárnap

Újra itt vagyok :)

Nagyon elhallgattam az elmúlt pár hónapban... Igazából azért, mert nem találtam szinte semmi használható új információt a Linpus LiNUX rendszerről, amit megosztanék Veletek. Pontosabban annyit megtudtam a Linpus honlapjáról, hogy az ún. OEM-eknek szállítja az új, Moblin alapú rendszerét, de gépet még nem találtam sehol sem...
A másik ok, amit a fejlécben is írok: maradok az Ubuntu-nál :) ennek is a Netbook Remix verziójánál. Az október végén megjelent 9.10-es MINDEN hardver elemet alapból felismer és használatba vesz ezen a régebbi típusú Acer Aspire One gépen. Fontosnak tartom megemlíteni az AOA 150 (és ZG5 típusjelzést), mert az újabb gépekkel még vannak problémák, pl. wifi v. webkamera nem működik alapból, stb.



Tehát a jövőben elsősorban az AOA 150 + UNR 9.10 (és újabb verziók) használatáról osztok meg infokat Veletek :) Már találtam pár olyan beállítási lehetőséget, amit magyarul nem dokumentált még senki :) (legalábbis én még nem találkoztam vele, pl. az ubuntu.hu-n) Továbbá biztos érdekel rajtam kívül mást is, hogyan lehet a korábban már említett bluetooth "fülessel" és -adapterrel Skype-ot használni ezen a szuper kis gépen :)
Néhány hasznos link a témához, amíg a következő bejegyzésem megírom :)

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download-netbook
https://help.ubuntu.com/community/AspireOne
https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport/Machines/Netbooks
https://help.ubuntu.com/community/AspireOne/Ubuntu9.10

2009. június 23., kedd

Linpus LiNUX Lite v2 ?

Tegnap olvastam egy nem éppen friss hírt itt. Röviden a lényege: a Linpus a június 2-6. között megrendezett Computex kiállításon (Nangang, Tajvan) bemutatta az általa legnépszerűbbnek vélt netbook operációs rendszer (vajh' melyik lehet ez? :)) új verzióját.

A váltás hátterében leginkább az áll, amit már én is említettem, sőt, másoknak is gondot jelentett a Linpus elavultsága. Vagy tán megijedtek Linpus-ék az Ubuntu-tól, lsd. UNR = Ubuntu Netbook Remix. A hírekből úgy tűnik, a Linpus "ejtette" a Fedora alapokat és áttér az Intel/Novell (+ LiNUX Foundation) fejlesztette Moblin 2.0-ra. Amit ígérnek: max. 15 mp-es (!!) boot-olás, ún. "élő" munkaasztal, amiben folyamatosan cserélődnek és elérhetők a kedvenc, korábban meglátogatott weboldalak, továbbá kommunikációs, multimédia és egyéb alkalmazások. "Olyan látványos megoldásokkal operál a rendszer, ami még az eddigieknél is könnyebbé teszi a netbook-ok használatát" <- eredetiben ez egy roppant körmönfont, marketinggel teli angol mondat, szó szerinti fordításának nem sok értelme van magyarul :) A lényeg: mindig a legutolsó munkaasztalunk kerül elénk a következő bekapcsoláskor, továbbá az egyes programok egy felső menüből vezérelve könnyen elérhetők. Érdemes megnézni a Moblin 2.0 beta képernyőképeit és érthetővé válik, mire gondolnak.

Az új Linpus-ról további képernyőképek itt. A fejlesztők szerint ez még nem 100%-osan kész verzió. Ezen a weblapon részletes jellemzőket olvashatunk (angolul természetesen, de szerintem aki "linuxozik", kicsit ért az informatikához). Ami bíztató: ha a "Download NOW" gombra klikkelünk, akkor ugyan még csak egy "Not Found" feliratú oldal jön be, de szerintem hamarosan ténylegesen elérhetővé válik a végleges verzió. Mivel a múltban a Linpus Acer és Benq netbook-okra készített LiNUX operációs rendszert, esélyünk van rá, hogy ez az új verzió is működni fog Acer gépünkön. Kis üröm az örömben: érintő képernyő támogatása nem lesz, továbbá a Z-sorozatot és az Intel Poulsbo chipset-es alaplapokat nem támogatja (gondolom a Z-sorozat ilyen). Sajna az én ZG5 típusú AOA 150-Ab-m is ilyen... :(
Ha valakit érdekel ezek után a Moblin, akkor pl. egy Ubuntu 9.04-re könnyen feltelepíthető Sun VirtualBox VM-ben tesztelheti. Ezen az oldalon leírt néhány VirtualBox VM beállítás hasznos lehet :) (csak megjegyzem: bár ez még erősen béta verzió a Moblin-ból, itt is az UNR-t tartják jobbnak...)