A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Fedora 8. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Fedora 8. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. január 14., szerda

Biztonság: a 'gdm' bekapcsolása

Akármilyen LiNUX terjesztést használunk, a biztonsági problémákkal (pl. valaki a neten keresztül kontárkodik a gépünkön :)) nem kell foglalkoznunk, mivel CSAK a felhasználónév/jelszó párossal tudjuk birtokba venni a rendszert. Mindig létre kell hoznunk egy rendszergazda (=root) és egy ún. normál felhasználót. Az Ubuntu-ban pl. a normál felhasználó jelszavával érhetünk el rendszergazdai jogokat, ami néha nem éppen hasznos. Az AA1 is kér egy jelszót az első bekapcsoláskor, ami kicsit emlékeztet az Ubi-ban alkalmazott megoldásra, de ezzel kevésbé védett a Linpus Linux Lite-unk. Korábban már említettem, hogy célszerű a BIOS-ban beállítani egy jelszót. Ezt minden bekapcsolás után kéri a gépünk. A gond az, ha egymás után néhányszor rosszul írjuk be, akkor el sem indul a masinánk! Ennél praktikusabb megoldás az ún. display manager-ek (pl. gdm, kdm, xdm, stb.) használata. Ezek mindig kérik a felhasználónév/jelszó párost és csak a belépést követően tudjuk használni gépünket. Tehát ha illetéktelen felhasználóhoz kerül a gép és nem tudja a jelszót, sosem tud hozzáférni az adatainkhoz sem! A Linpus-ban alapból benne van a GNOME Display Manager (=gdm), csak nem indul el bekapcsoláskor. Ennek indítását az /etc/rc.d/rc.S fájl szerkesztésével tudjuk megtenni. Tehát a szokásos terminálba írjuk be:

sudo mousepad /etc/rc.d/rc.S

(a mousepad-ot természetesen telepítsük fel az Acer webhelyéről!)
Menjünk a fájl végére és onnét visszaszámolva a 8. sorban találjuk ezt:

/usr/bin/xinit -- -br>/dev/null 2>&1 &

és tegyünk eléje egy "#" (=kettőskereszt) jelet (idézőjelek nélkül persze!). Magyarul: "kikommentezzük" a fenti sort. Utána következő sorba pedig írjuk be:

/usr/sbin/gdm

majd mentsük el a fájlt. FIGYELEM: ha lemarad ez a /usr/sbin/gdm, akkor NEM tudunk belépni a rendszerbe! Tehát inkább kétszer ellenőrizzük, hogy tényleg beírtuk! Ha mégis elfelejtettük volna, akkor a megoldás: amikor megjelenik a világoskék hátterű, jobb alsó sarokban Acer Aspire One feliratú képernyő, megnyomjuk gyorsan az F2 billentyűt. Ezzel az ún. karakteres felületre jutunk. Ekkor még nem indul el egy program sem a háttérben. Nyomjuk meg a Ctrl+c-t, és indítsuk el rendszergazdaként az mc-t (remélem nem felejtettük el előzőleg feltelepíteni :)). Azaz: sudo mc, és keressük meg az /etc/rc.d/rc.S fájlt. Erre rávisszük a kurzort (=kijelölést), majd F4-el tudjuk szerkeszteni és F2-vel kimenteni.
A következő indításkor már a gdm fogad minket. Kiválasztjuk egérrel vagy beírjuk a user felhasználót, majd megadjuk jelszavunkat és használhatjuk ezt a szuper kis gépet :))

Valami hasonló kép fogad minket (nem tudom, erről hogyan csináljak képmentést, ezért vettem a Fedora 8-ból, a Fedora Live helyett user felirat látható).

2009. január 9., péntek

Betűkészletek eltávolítása/telepítése

A Linpus Linux Lite (ill. amiből származik: a Fedora disztribúció) rengeteg "formás" betűt (karaktert) jelenít meg a grafikus felületén. Ezeket használhatjuk pl. a Szövegszerk. ikonnal indítható OpenOffice.org 2.3 irodai programcsomag MS Word-hoz hasonló programjában is. Azt is látjuk, hogy rengeteg "érdekes" karaktert (=fonts) választhatunk, melyek különböző ázsiai országokban fordulnak elő. Nagy valószínűséggel ezekre sosem lesz szükségünk a magyar nyelven gépelés során :) A számunkra szükséges karaktereket pedig elég sokáig tarthat ebből a nagy méretű betűhalmazból kiválasztani. Ezért a Munkaasztal-Menü -> Rendszer -> Szoftver hozzáadása/eltávolítása segítségével törölhetjük az ázsiai karaktereket:

A fenti ablakon az Optional Packages gombra klikkelve tudjuk megjeleníteni a telepített betűkészleteket. Ezek közül én csak a dejavu-fonts, dejavu-lgc-fonts, liberation-fonts és linux-libertine-fonts készleteket hagytam meg. A többi elől kivettem a kis zöld pipát, majd klikk az Alkalmaz gombra. Egyik-másik betűtípus eltávolítása során az OpenOffice.org adott nyelvhez tartozó Súgó (=Help) fájljait is eltávolítja a csomagkezelő. Szerintem ezekre sincs szükség a magyar nyelvű használat során :)
Elég gyakran előfordul, hogy a már említett MS Word-el szerkesztett dokumentumokkal kell dolgoznunk az OpenOffice.org-ban. A program a Windows betűkészleteit próbálja kicserélni egy másik, szabadon hozzáférhető típusra. De ha valami spéci Windows-ossal találkozik, akkor elég "érdekes" végeredményt kapunk. Ezért célszerű feltelepíteni az ún. core (=alap) TrueType Windows betűkészleteket, mint pl. az Arial, Times New Roman, stb. Más disztribúciókban (pl. Ubuntu) erre adott az msttcorefonts csomag. Linpus-ban más megoldást kell alkalmaznunk, mivel nincsen "gyári" RPM-csomag ebből. Nyissunk egy terminált és töltsük le innét:

wget http://www.my-guides.net/en/images/stories/fedora10/msttcore-fonts-2.0-2.noarch.rpm

Majd telepítsük:

sudo rpm -Uvh msttcore-fonts-2.0-2.noarch.rpm

Ebben megtaláljuk az Arial, Andale, Comic Sans, Courier New, Georgia, Impact, Tahoma, Times New Roman, Trebuchet MS, Verdana és Webdings betűkészleteket. Ezután az OpenOffice.org beállításaiban írjuk át az alap betűkészletet pl. a Times New Roman-ra és többé nem lesz gondunk az MS Word-ben megnyitott OpenOffice.org dokumentumainkkal :)

Sőt: néhány weboldal sokkal szebben (=olvashatóbban) jelenik meg a Firefox-ban!

2009. január 4., vasárnap

Szoftverforrások hozzáadása

A csomagkezelővel sok hasznos programot hozzáadhatunk rendszerünkhöz. A LiNUX-ra jellemzően ezek mindegyike szabadon felhasználható és terjeszthető. Az egyes disztribúciók azonban nem foglalkoznak az összes programcsomag hozzáférhetőségével, kivéve a Debian-t és az ezen alapuló (pl. Ubuntu) terjesztéseket. Ami hiányzik a Fedora-ból, így a belőle származó Linpus Linux Lite-ból is, annak egy részét megtaláljuk más forrásoknál. Ezért célszerű hozzáadnunk a pirut csomagkezelőhöz szoftverforrásként az RPM Fusion-t. Ez három, korábban önállóan működő szoftverforrást ötvöz magában (Dribble, Freshrpms, Livna).
Egy terminálba írjuk be a következőket:

sudo rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm

sudo rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/nonfree/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

Ezután a csomagkezelőben válogathatunk az RPM Fusion programcsomagjai közül is.

UPDATE: az elmúlt hetekben, különböző okok miatt, legalább 3x telepítettem újra az egész rendszert :) A fenti terminál-os RPM Fusion források hozzáadása (hibaüzenettel) nem sikerült. Okát nem tudom... De itt a megoldás: lépjünk be az RPM Fusion honlapon az Enable RPM Fusion on your system oldalra, majd klikkeljünk az RPM Fusion free for Fedore 8, 9 or 10 linkre (vagy itt :)) "Mit tegyen a Firefox ezzel a fájllal?" :) Természetesen "Szoftvertelepítő (alapértelmezett)". Ugyanezt játsszuk el az RPM Fusion nonfree for Fedora 8, 9 or 10 linkkkel is. Íly módon nekem sikerült hozzáadnom a szoftverforrásokat!

2009. január 3., szombat

Programok telepítése/eltávolítása 2.

Ha már elő tudjuk hozni a jobb egérgombbal a Munkaasztal Menü-t, adott a lehetőségünk további programokkal kiegészíteni rendszerünket. Mielőtt használnák a pirut parancsot a terminálban, előtte írjuk be a

sudo yum install fedora-release

parancsot (forrás). Ezzel elejét vehetjük az ún. megoldatlan függőségi problémáknak (=unresolved dependency problems). Magyarul: (remélhetőleg) gond nélkül fel tudjuk telepíteni a pirut csomagkezelővel a programokat. Az Acer ugyanis néhány programcsomagot a saját elképzelései szerint módosít/módosított és ha ezek bármelyikét felülírjuk egy hivatalos Fedora 8 szoftverforrásban (=repository) szereplővel akkor nem működhet a frissítettnek vélt program. Ezért SOHA NE használjuk a Munkaasztal Menü -> Rendszer -> Szoftverfrissítő menüpontot!! Helyette a Beállítások -> Live Update használata javasolt.

A pirut csomagkezelő (=package manager) indítására két lehetőségünk van: egyik a már említett terminálos megoldás, a másik pedig a Munkaasztal Menü -> Rendszer -> Szoftver hozzáadása/eltávolítása menüpont:

A program indulása előtt kéri a jelszavunkat:

majd ellenőrzi az elérhető hálózati szoftverforrásokat, ebből adódóan mindig élő internet kapcsolatra van szükség a használatához. Az adatok letöltése néha eltart egy darabig, főleg ha nem csak Fedora forrásokat vettünk fel a csomagkezelőbe.
Böngészhetünk (=browse), kereshetünk (=search) és kilistázhatunk (=list) különböző program csomagokat. Én pl. nem tudok meglenni a Midnight Commander (a'la Norton Commander :)) nélkül. Bármilyen LiNUX disztribúciót használok, ez az első, amit feltelepítek.

Kis zöld pipa a program neve előtt (klikk a kis négyzetre), majd klikk az Alkalmaz gombra. Utána egy terminálba írt mc paranccsal indíthatjuk (vagy csinálhatunk hozzá indítóikont az egyik menücsoportban, erről majd később írok):

A programok eltávolításához: klikkeljünk a csomagkezelőben a program nevére, eltűnik a kis zöld pipa (néha megjelenik egy piros kötőjel a négyzet mellett), majd klikk az Alkalmaz gombra.

2009. január 1., csütörtök

Munkaasztal menü bekapcsolása

Amint már korábban említettem: a netbook-ot az alapbeállítások után könnyen lehet arra használni, amire kitalálták. Tehát: weblapok böngészése, azonnali üzenetek küldése-fogadása, elektronikus levelezés, videok, filmek, képek nézegetése, stb.
DE: egy igazi LiNUX felhasználó nem éri be ennyivel :) Próbál még többet kihozni a rendszeréből. Így nem csak azokat a programokat akarja használni, amelyek ikonja alapból megjelenik a kezdő képernyőn 4 csoportba szedve. Ezekhez hozzáférni az ún. Advanced Menu (bővített menü) mód bekapcsolásával lehet. Maga a Linpus Linux Lite a Fedora 8 nevű disztribúción alapul, a grafikus felület (X.Org) kezelését az XFCE 4 oldja meg. Az XFCE-ben be lehet állítani, hogy a jobb egér gomb megnyomására az ún. Munkaasztal Menü megjelenjen.


Két lehetőségünk van az ún. parancssori terminál megjelenítésére:
  1. megnyomjuk az Alt + F2 billentyűket

    és beírjuk az xterm vagy xfterm4 vagy terminal parancsok egyikét, majd klikk a Run gombra.
  2. a fájlkezelőt elindítva, pl. klikk a Fájlok -> Dokumentumok ikonra, majd a Fájl -> Terminálban fut menü elemre

A terminál ablakba írjuk be az xfce-setting-show parancsot, majd az Xfce Settings Manager-ben válasszuk ki a Desktop ikont. A Desktop Preferences-ben a Behavior fülre klikkelve jelöljük be a Show desktop menu on right click opciót:


+1 TIPP: a netbook kijelzője kicsi, ezért néha alul nem látszik ("lelóg") az OK vagy Bezár gomb. Az ablakot feljebb tudjuk mozgatni, ha lenyomva tartjuk a baloldali Alt billentyűt és az egérmutatót az ablak egy részén folyamatosan nyomva tartjuk (bal gomb). Tapipaddal kicsit nehézkes ez a művelet, ezért célszerű külső USB-s egeret használni.

Hasznos webhelyek

Az interneten számos webhely létezik, ahol rengeteg hasznos információt olvashatunk az AA1-el kapcsolatban, elsősorban ANGOLUL. Ezekről gyűjtöttem össze a blogom tippjeit, ötleteit. Néhány forrás:
Acer Aspire One (regisztrálhatjuk a gépünket, továbbá a DRIVERS & SUPPORT menüpont alatt új programokkal egészíthetjük ki a rendszert)
macles* (szerintem a legjobb forrás!!)
Ten tweaks for a new Acer Aspire One
Acer Aspire One Tips and Tricks
AspireOneUser (itt a Forum-okat érdemes böngészni!)
30 Cool Acer Aspire One Hacks (egyik-másik nem annyira "cool" :) de érdemes átböngészni)
Fedora 8 Installation Guide (az AA1 operációs rendszere ezen alapul)