A következő címkéjű bejegyzések mutatása: VLC. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: VLC. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. január 8., péntek

Programok indítása normál méretű ablakban

Az Ubuntu Netbook Remix egyik kitűnő tulajdonsága, hogy a programok egyből maximális méretű ablakokkal indulnak, így jobban tudja használni az ember a kisméretű képernyőt. Ezért a funkcióért a 'maximus' alkalmazás felel, amit régebben eltávolíthatott az ember, de az új UNR-nek már szerves részévé vált. Azonban néha erre nincsen szükség, pl. kedvenc video lejátszóm (VLC) vezérlő ablakának felesleges kitöltenie a teljes képernyőt:



Mivel nincsen külön konfiguráló progamja az UNR-nek, az egyes programok normál ablakban futását a GNOME konfiguráció szerkesztőben adhatjuk meg. Először jelenítsük meg a 'Konfigurációszerkesztő' ikonját a 'Rendszereszközök' menüpontban, Rendszer -> Beállítások -> Főmenü a 'Konfigurációszerkesztő' előtti négyzet kipipálva:



Másik lehetőség ha egy terminálban beírjuk 'gconf-editor', majd Enter-t nyomunk.
Indítsuk el a GNOME konfiguráció szerkesztőjét: Rendszereszközök -> Konfigurációszerkesztő. A baloldali felsorolásban keressük meg az 'apps' pontban a 'maximus' bejegyzést. Szerkesszük át az 'exclude_class' kulcsot: jobb klikk, majd 'Kulcs szerkesztése...'.



Ebben a 'Hozzáadás'-ra klikkelve írjuk be a normál ablakban indítandó programunk nevét, maj 'OK'.



Ezután a megadott program mindig normál méretű ablakban fog elindulni. Ha menet közben maximalizált méretre szeretnénk átváltani, akkor klikkeljünk kétszer az ablak címmezőjébe.

Megjegyzés: érdekes ikonja van 'Konfigurációszerkesztő'-nek :) Most már értem, miért 'A motorháztető alatt'  a Google Chrome böngésző ún. haladó beállításainak neve :)

2009. január 5., hétfő

VLC 0.9.5 telepítése

Az AA1 alapból rendelkezik különböző multimédiás tartalmak (pl. videok, zenék, stb.) lejátszására alkalmas Médialejátszó-val, sőt, még egy Fényképkezelő is megtalálható. Néhány video fájl lejátszása, jogi problémák miatt, nem lehetséges. Ezek olyan kodekkel kódoltak, amit pl. az USA-ban nem engednek szabadon terjeszteni. A feltelepítésük, használatuk a felhasználóra van bízva: ha jogtisztelő állampolgár, akkor nem használja őket :) hanem beszerzi a videot olyan formátumban, amit le tud játszani. Európa és Ázsia legtöbb országában azonban nem kell ezekkel foglalkozni. A lényeg: a fenti korlátozások miatt nem tudunk gépünkkel néhány filmet lejátszani (még a normál esetben szinte mindent lejátszó mplayer-el sem).
A probléma megoldására több lehetőségünk van:
  1. letöltjük innét a VLC egy Acer által módosított verzióját ( ez még a 0.8-as sorozatba tartozik) és az előző bejegyzésben leírtak szerint feltelepítjük. Állítólag ebből is hiányzik néhány kodek...
  2. követjük az itt leírt utasításokat :) és máris használhatjuk a kitűnő VLC 0.9.5-ös verzióját, ami tényleg lejátszik mindenféle kódolású video fájlt.
Azoknak, akik kevésbé "bírják" az angol nyelvet, segítek :)
Először is adjuk hozzá a szoftverforrásokhoz a kwizart repo-t:

sudo rpm -Uvh http://rpms.kwizart.net/kwizart-release-8.rpm
Ezután telepítsük a VLC-t és a hozzá kapcsolódó kiegészítőket:

sudo yum install --enablerepo=kwizart-testing vlc vlc-core mozilla-vlc
Majd adjuk hozzá a Firefox 3-hoz a mozilla-vlc plugin-t (=kiegészítőt):

sudo ln -fs /usr/lib/mozilla/plugins/libvlcplugin.so /opt/firefox/plugins

erre csak akkor van szükség, ha nem az Acer támogatási oldaláról (=support page) töltöttük le a böngésző program frissítését. Ha saját magunk, a Firefox beépített frissítőjét akarjuk használni az újabb verziók telepítésére, akkor egy későbbi bejegyzésemben leírt módon tudjuk telepíteni a 3-as Firefox-ot. Mondjuk nekem ezzel kapcsolatban nincsenek jó tapasztalataim, mivel elég "szépen" összekeveredtek a "gyári" Acer böngésző beállítások a külön feltelepített böngészőével, pedig csináltam új profilt az új böngészőnek...
Tegyünk egy indítóikont a Szórakozás menübe:

sudo sed s/%U// -i /usr/share/applications/livna-vlc.desktop
dca add 12 "file='/usr/share/applications/livna-vlc.desktop'"

Ha akarjuk, eltávolíthatjuk a rendszerben levő Médialejátszó és mplayer programokat (én NEM tettem meg :)):

sudo yum remove pdvdlinux mplayer\*

sed /pcmmvp/d -i $HOME/.config/xfce4/desktop/group-app.xml

Újraindítás (=reboot) és már használhatjuk a tényleg mindent lejátszó, rengeteg beállítási lehetőséggel bíró VLC programot!