A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Ubuntu. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Ubuntu. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. január 8., péntek

Programok indítása normál méretű ablakban

Az Ubuntu Netbook Remix egyik kitűnő tulajdonsága, hogy a programok egyből maximális méretű ablakokkal indulnak, így jobban tudja használni az ember a kisméretű képernyőt. Ezért a funkcióért a 'maximus' alkalmazás felel, amit régebben eltávolíthatott az ember, de az új UNR-nek már szerves részévé vált. Azonban néha erre nincsen szükség, pl. kedvenc video lejátszóm (VLC) vezérlő ablakának felesleges kitöltenie a teljes képernyőt:



Mivel nincsen külön konfiguráló progamja az UNR-nek, az egyes programok normál ablakban futását a GNOME konfiguráció szerkesztőben adhatjuk meg. Először jelenítsük meg a 'Konfigurációszerkesztő' ikonját a 'Rendszereszközök' menüpontban, Rendszer -> Beállítások -> Főmenü a 'Konfigurációszerkesztő' előtti négyzet kipipálva:



Másik lehetőség ha egy terminálban beírjuk 'gconf-editor', majd Enter-t nyomunk.
Indítsuk el a GNOME konfiguráció szerkesztőjét: Rendszereszközök -> Konfigurációszerkesztő. A baloldali felsorolásban keressük meg az 'apps' pontban a 'maximus' bejegyzést. Szerkesszük át az 'exclude_class' kulcsot: jobb klikk, majd 'Kulcs szerkesztése...'.



Ebben a 'Hozzáadás'-ra klikkelve írjuk be a normál ablakban indítandó programunk nevét, maj 'OK'.



Ezután a megadott program mindig normál méretű ablakban fog elindulni. Ha menet közben maximalizált méretre szeretnénk átváltani, akkor klikkeljünk kétszer az ablak címmezőjébe.

Megjegyzés: érdekes ikonja van 'Konfigurációszerkesztő'-nek :) Most már értem, miért 'A motorháztető alatt'  a Google Chrome böngésző ún. haladó beállításainak neve :)

2010. január 4., hétfő

"Fájlok és mappák" menü kiegészítése

Az Ubuntu Netbook Remix-ben (=UNR) az Ubuntu főmenüje (=startmenü) tulajdonképpen kitölti az egész képernyőt. Ha egy programot feltelepítünk, annak indítóikonja megjelenik a baloldali menüpontok megfelelőjében. Kivétel ez alól a "Fájlok és mappák", ahol nem program, hanem könytár ikonok találhatók.



Mivel az UNR-hez még nem csináltak konfiguráló programot, egyszerű klikkelésekkel nem lehet új könyvtárat felvenni ebbe a menübe. Nekem pl. saját felhasználói könyvtáram ikonja nagyon hiányzott. Ennek (v. bármilyen másiknak) a felvételére megoldás:
1. indítsuk el a Nautilus fájlkezelőt, pl. klikk vmelyik könyvtárikonra ebben a menüben,
2. válasszuk ki a felvenni kívánt könyvtárat a baloldali "Oldalsáv"-ban (ha nem látható az oldalsáv, akkor nyomjuk meg az "F9"-et),
3. a "Könyvjelzők" menüben klikkeljünk a "Könyvjelző hozzáadása" (Ctrl+D) menüpontra,



4. ezután a felvett könyvtár megjelenik az oldalsávban a vízszintes elválasztóvonal alatt.



Ami a legfontosabb: ha ráklikkelünk a "Fájlok és mappák" menüre, akkor az újonnan felvett könyvtár megtalálható a régiek között!



Ha később vmelyik könyvtárra nincs szükségünk, akkor ismét a Nautilus "Könyvjelzők" menüjében válasszuk a "Könyvjelzők szerkesztése" pontot, a többi magáért beszél :)



2009. december 27., vasárnap

Újra itt vagyok :)

Nagyon elhallgattam az elmúlt pár hónapban... Igazából azért, mert nem találtam szinte semmi használható új információt a Linpus LiNUX rendszerről, amit megosztanék Veletek. Pontosabban annyit megtudtam a Linpus honlapjáról, hogy az ún. OEM-eknek szállítja az új, Moblin alapú rendszerét, de gépet még nem találtam sehol sem...
A másik ok, amit a fejlécben is írok: maradok az Ubuntu-nál :) ennek is a Netbook Remix verziójánál. Az október végén megjelent 9.10-es MINDEN hardver elemet alapból felismer és használatba vesz ezen a régebbi típusú Acer Aspire One gépen. Fontosnak tartom megemlíteni az AOA 150 (és ZG5 típusjelzést), mert az újabb gépekkel még vannak problémák, pl. wifi v. webkamera nem működik alapból, stb.



Tehát a jövőben elsősorban az AOA 150 + UNR 9.10 (és újabb verziók) használatáról osztok meg infokat Veletek :) Már találtam pár olyan beállítási lehetőséget, amit magyarul nem dokumentált még senki :) (legalábbis én még nem találkoztam vele, pl. az ubuntu.hu-n) Továbbá biztos érdekel rajtam kívül mást is, hogyan lehet a korábban már említett bluetooth "fülessel" és -adapterrel Skype-ot használni ezen a szuper kis gépen :)
Néhány hasznos link a témához, amíg a következő bejegyzésem megírom :)

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download-netbook
https://help.ubuntu.com/community/AspireOne
https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport/Machines/Netbooks
https://help.ubuntu.com/community/AspireOne/Ubuntu9.10

2009. június 23., kedd

Linpus LiNUX Lite v2 ?

Tegnap olvastam egy nem éppen friss hírt itt. Röviden a lényege: a Linpus a június 2-6. között megrendezett Computex kiállításon (Nangang, Tajvan) bemutatta az általa legnépszerűbbnek vélt netbook operációs rendszer (vajh' melyik lehet ez? :)) új verzióját.

A váltás hátterében leginkább az áll, amit már én is említettem, sőt, másoknak is gondot jelentett a Linpus elavultsága. Vagy tán megijedtek Linpus-ék az Ubuntu-tól, lsd. UNR = Ubuntu Netbook Remix. A hírekből úgy tűnik, a Linpus "ejtette" a Fedora alapokat és áttér az Intel/Novell (+ LiNUX Foundation) fejlesztette Moblin 2.0-ra. Amit ígérnek: max. 15 mp-es (!!) boot-olás, ún. "élő" munkaasztal, amiben folyamatosan cserélődnek és elérhetők a kedvenc, korábban meglátogatott weboldalak, továbbá kommunikációs, multimédia és egyéb alkalmazások. "Olyan látványos megoldásokkal operál a rendszer, ami még az eddigieknél is könnyebbé teszi a netbook-ok használatát" <- eredetiben ez egy roppant körmönfont, marketinggel teli angol mondat, szó szerinti fordításának nem sok értelme van magyarul :) A lényeg: mindig a legutolsó munkaasztalunk kerül elénk a következő bekapcsoláskor, továbbá az egyes programok egy felső menüből vezérelve könnyen elérhetők. Érdemes megnézni a Moblin 2.0 beta képernyőképeit és érthetővé válik, mire gondolnak.

Az új Linpus-ról további képernyőképek itt. A fejlesztők szerint ez még nem 100%-osan kész verzió. Ezen a weblapon részletes jellemzőket olvashatunk (angolul természetesen, de szerintem aki "linuxozik", kicsit ért az informatikához). Ami bíztató: ha a "Download NOW" gombra klikkelünk, akkor ugyan még csak egy "Not Found" feliratú oldal jön be, de szerintem hamarosan ténylegesen elérhetővé válik a végleges verzió. Mivel a múltban a Linpus Acer és Benq netbook-okra készített LiNUX operációs rendszert, esélyünk van rá, hogy ez az új verzió is működni fog Acer gépünkön. Kis üröm az örömben: érintő képernyő támogatása nem lesz, továbbá a Z-sorozatot és az Intel Poulsbo chipset-es alaplapokat nem támogatja (gondolom a Z-sorozat ilyen). Sajna az én ZG5 típusú AOA 150-Ab-m is ilyen... :(
Ha valakit érdekel ezek után a Moblin, akkor pl. egy Ubuntu 9.04-re könnyen feltelepíthető Sun VirtualBox VM-ben tesztelheti. Ezen az oldalon leírt néhány VirtualBox VM beállítás hasznos lehet :) (csak megjegyzem: bár ez még erősen béta verzió a Moblin-ból, itt is az UNR-t tartják jobbnak...)

2009. május 26., kedd

Váltottam Ubuntu 9.04-re

Nos, "rossz" szokásom, hogy frissíteni szoktam a LiNUX rendszereket, amiket használok :) Úgy kb. 10 napja megnéztem, van-e vmi újdonság az Acer Live Update webhelyén. Akkor örömmel láttam, hogy az Acer Communication Suite-hoz egyből kettő is fenn van. Mondjuk gyanús volt: ugyanaz a fájlnév, csak a zárójelben levő szám tért el egymástól. Nosza, frissítés! Hát... nem kellett volna... vagy ki tudja. A lényeg: utána az addig majdnem tökéletesen működő Messenger program kb. 10 percig konnektolt be az MSN-re, majd kb. 5 percig kiírta, vmelyik felhasználót nem tudja hozzáadni a listámhoz (???) (én ilyet nem kértem tőle...). Ja, azért örültem a frissítésnek, mert webkamerát korábban tudtam használni MSN-el, cirka 2 hónapja meg hiába klikkeltem a kamera ikonra, csak szürkében jelentek meg az opciók. Ez volt az egyik félresikerült frissítés. A másik frissítés pedig elakadt, amikor telepítette (volna) magát. Terminál-ból indítva a Live Update-et láttam, vmi elírás lehet a hozzátartozó konfigurációs .XML-fájlban. Na, ennek átírásához aztán végképp nem értek (mindig felhasználónak mondom magam, nem programozónak :)). Amin pedig végképp kiakadtam: az előző frissítések listája nem jött elő a 'History'-ra klikkelve!! Hiba az adatbázisban, vagy vmi ehhez hasonló üzenetet adott elő nekem. Gondoltam egy rendszer újratelepítés talán mindent megold. Tévedtem :( Pendrive-ról feltoltam újra az egész rendszert, kábellel rácsatlakoztam a netre, klikk a Live Update ikonra és... hibaüzenet... Kicsit keresgéltem a neten, megtaláltam a webhelyet, ahonnét letöltené a frissítéseket. Itt kiválasztottam a v.1.0.15 könyvtárat, mivel ugye ez a Linpus Lite verzió van meg a 'recovery pendrive'-omon. Aztán klikk az 'online-updater090120.sh'-ra, ezt feltelepítve kijavította a Live Update hibát. De az Acer Communication Suite második frissítése még ekkor is leállt: "I/O error - file not found" ... Grrr... Szóval ekkor mondtam, elég ebből a Fedora 8 alapú (már rég nem fejlesztik!) Linpus-ból! Csináltam egy boot-pendrive-ot a nemrég megérkezett "gyári" 9.04-es Ubuntu CD-ről, majd feltelepítettem. Igaz van egy spéci Netbook Remix verziója, de azt már korábban kipróbáltam: a felső ikonsora nekem mindig eltűnt, ha váltogattam a netbook <-> "normál" asztali üzemmódok között. Inkább az alap Ubi-t telepítettem fel. Szinte minden működik egyből, csak a wifi LED-nek kell a 'linux-backports-modules-jaunty' csomagot feltelepíteni pluszban. További apróság: a jobb oldali kártyaolvasót csak akkor "látja" a rendszer, ha bekapcsoláskor van benne vmi. Utána már lehet fel- és lecsatolni. Feltelepítettem továbbá az Ubuntu alapú LinuxMint 7 tárolókból a 'mintmenu' csomagot (+ amit még kért) és lett a végeredmény:

meg ez

Kicsit más az egész, mint a Linpus Lite, de ezt legalább jobban ismerem (sosem fogom megérteni a Linpus=Fedora 8 csomagkezelőjének (=pirut) működését... az Ubuntu 'Synaptic'-ját meg már régóta használom másik gépen).
Ez a LiNUX "csere" azonban nem jelenti azt, hogy nem írok ide több bejegyzést! Csak esetleg nem a Linpus-ról fog szólni, hanem pl. a Aspire One újabb verzióiról :) továbbá más egyéb LiNUX-programokról. És persze jöhetnek a kérdések :)

UPDATE1: ha vki beleesne az említett Acer Communication Suite frissítési hibába, itt a megoldás.
Indítsuk el a Live Update-ot. Kiírja, létezik a 180083-as és 180084-es frissítés. Ezeket most NE telepítsük! Nyissunk egy terminált:
cd /var/cache/online-updater
sudo mv acs_ame_20090427.sh\ \ .xml acs_ame_20090427.sh.xml
Lépjünk vissza a Live Update ablakba és most már mehet a frissítés! (Azt azért hozzáteszem: mivel Ubuntu van a gépemen, én nem próbáltam ki a fentieket, de remélem jó a megoldás :))
forrás
UPDATE2: a fórumokon írt hozzászólások szerint időközben az Acer is rájött erre a "szarvas" hibára és a 180083-as frissítés már nem jelenik meg a Live Update-on.

2009. május 14., csütörtök

Bluetooth beüzemelése

Korábban már sikerült összehoznom a laptopomon az Ubuntu egyik verzióját egy Motorola H500 típusú bluetooth "fülessel" (=headset). Sőt, még a Skype hangját is képes volt átvinni, egy kis trükközéssel megoldva :) Mivel az AA1-nél is használható a Skype, gondoltam utánanézek a gép bluetooth lehetőségeinek. Amire szükségünk van: egy ún. "bluetooth-dongle", célszerűen USB-s csatlakozóval. Ebből rengeteg létezik a boltokban, van már akkora, ami szinte alig látszik ki az USB-aljzatból. Én annak idején a Kensington egyik típusát választottam. Ez tökéletesen működik a Má$ik operációs rendszeren is: Skype-olásra ajánlom mindenkinek, az említett Motorola H500-al!
Teendők:
1. telepítsük fel az Acer Support-tól a bluetooth csomagot (sajna ez csak fél megoldás, mert kimaradt belőle a kernel modul, ami a bluetooth-t kezeli);
2. töltsük le innét a hiányzó, az AA1 Linpus kerneléhez lefordított modult;
3. csomaguljuk ki egy terminálban:
tar xvf bluetooth.tgz bluetooth/bluetooth.ko
4. szintén terminálban rendszergazdaként állítsuk át a hozzáférési jogait ennek a modulnak:
sudo chmod a-x bluetooth/bluetooth.ko
5. majd másoljuk (=mozgassuk) át a helyére:
sudo mv bluetooth/bluetooth.ko /lib/modules/2.6.23.9lw/kernel/net/bluetooth/
6. "mondjuk meg" :) a rendszernek, hogy kiegészült ezzel a modullal:
sudo depmod
7. majd indítsuk újra a gépet, vagy indítsuk el a bluetooth szolgáltatást:
sudo /etc/init.d/bluetooth start
Ha mindent jól csináltunk, akkor a bluetooth-adapter bedugása után megjelenik egy ikon lent a jobb sarokban:

Erre az ikonra

jobb egérgombbal ráklikkelve különböző beállításokra van lehetőségünk:

Lgefontosabb: mielőtt egy másik bluetooth eszközzel "párosítjuk" :) az AA1-et, akkor a "Más eszközök láthatják és kapcsolódhatnak" gomb legyen bejelölve! Amúgy elegendő a "Más eszközök kapcsolódhatnak". A "Services" fülön tudjuk beállítani, hogy pl. bluetooth egeret (Input service) vagy headset-et (Audio service) akarunk használni:

Nos, itt vagyok gondban: a Motorola H500 kapcsolódása után automatikusan bekapcsolja az "Audio services"-t, csak éppen semmi sem jön át... Valamit a Linpus "pulseaudio" rendszerével kell tenni, korábban az Ubuntu-nál is szükséges volt. Amint rájövök, leírom :)
De a lényeg: pl. bluetooth-os mobiltelefonról/ra tudunk képeket, zenéket, stb. ide-oda másolni!

2009. január 14., szerda

Biztonság: a 'gdm' bekapcsolása

Akármilyen LiNUX terjesztést használunk, a biztonsági problémákkal (pl. valaki a neten keresztül kontárkodik a gépünkön :)) nem kell foglalkoznunk, mivel CSAK a felhasználónév/jelszó párossal tudjuk birtokba venni a rendszert. Mindig létre kell hoznunk egy rendszergazda (=root) és egy ún. normál felhasználót. Az Ubuntu-ban pl. a normál felhasználó jelszavával érhetünk el rendszergazdai jogokat, ami néha nem éppen hasznos. Az AA1 is kér egy jelszót az első bekapcsoláskor, ami kicsit emlékeztet az Ubi-ban alkalmazott megoldásra, de ezzel kevésbé védett a Linpus Linux Lite-unk. Korábban már említettem, hogy célszerű a BIOS-ban beállítani egy jelszót. Ezt minden bekapcsolás után kéri a gépünk. A gond az, ha egymás után néhányszor rosszul írjuk be, akkor el sem indul a masinánk! Ennél praktikusabb megoldás az ún. display manager-ek (pl. gdm, kdm, xdm, stb.) használata. Ezek mindig kérik a felhasználónév/jelszó párost és csak a belépést követően tudjuk használni gépünket. Tehát ha illetéktelen felhasználóhoz kerül a gép és nem tudja a jelszót, sosem tud hozzáférni az adatainkhoz sem! A Linpus-ban alapból benne van a GNOME Display Manager (=gdm), csak nem indul el bekapcsoláskor. Ennek indítását az /etc/rc.d/rc.S fájl szerkesztésével tudjuk megtenni. Tehát a szokásos terminálba írjuk be:

sudo mousepad /etc/rc.d/rc.S

(a mousepad-ot természetesen telepítsük fel az Acer webhelyéről!)
Menjünk a fájl végére és onnét visszaszámolva a 8. sorban találjuk ezt:

/usr/bin/xinit -- -br>/dev/null 2>&1 &

és tegyünk eléje egy "#" (=kettőskereszt) jelet (idézőjelek nélkül persze!). Magyarul: "kikommentezzük" a fenti sort. Utána következő sorba pedig írjuk be:

/usr/sbin/gdm

majd mentsük el a fájlt. FIGYELEM: ha lemarad ez a /usr/sbin/gdm, akkor NEM tudunk belépni a rendszerbe! Tehát inkább kétszer ellenőrizzük, hogy tényleg beírtuk! Ha mégis elfelejtettük volna, akkor a megoldás: amikor megjelenik a világoskék hátterű, jobb alsó sarokban Acer Aspire One feliratú képernyő, megnyomjuk gyorsan az F2 billentyűt. Ezzel az ún. karakteres felületre jutunk. Ekkor még nem indul el egy program sem a háttérben. Nyomjuk meg a Ctrl+c-t, és indítsuk el rendszergazdaként az mc-t (remélem nem felejtettük el előzőleg feltelepíteni :)). Azaz: sudo mc, és keressük meg az /etc/rc.d/rc.S fájlt. Erre rávisszük a kurzort (=kijelölést), majd F4-el tudjuk szerkeszteni és F2-vel kimenteni.
A következő indításkor már a gdm fogad minket. Kiválasztjuk egérrel vagy beírjuk a user felhasználót, majd megadjuk jelszavunkat és használhatjuk ezt a szuper kis gépet :))

Valami hasonló kép fogad minket (nem tudom, erről hogyan csináljak képmentést, ezért vettem a Fedora 8-ból, a Fedora Live helyett user felirat látható).

2009. január 9., péntek

Betűkészletek eltávolítása/telepítése

A Linpus Linux Lite (ill. amiből származik: a Fedora disztribúció) rengeteg "formás" betűt (karaktert) jelenít meg a grafikus felületén. Ezeket használhatjuk pl. a Szövegszerk. ikonnal indítható OpenOffice.org 2.3 irodai programcsomag MS Word-hoz hasonló programjában is. Azt is látjuk, hogy rengeteg "érdekes" karaktert (=fonts) választhatunk, melyek különböző ázsiai országokban fordulnak elő. Nagy valószínűséggel ezekre sosem lesz szükségünk a magyar nyelven gépelés során :) A számunkra szükséges karaktereket pedig elég sokáig tarthat ebből a nagy méretű betűhalmazból kiválasztani. Ezért a Munkaasztal-Menü -> Rendszer -> Szoftver hozzáadása/eltávolítása segítségével törölhetjük az ázsiai karaktereket:

A fenti ablakon az Optional Packages gombra klikkelve tudjuk megjeleníteni a telepített betűkészleteket. Ezek közül én csak a dejavu-fonts, dejavu-lgc-fonts, liberation-fonts és linux-libertine-fonts készleteket hagytam meg. A többi elől kivettem a kis zöld pipát, majd klikk az Alkalmaz gombra. Egyik-másik betűtípus eltávolítása során az OpenOffice.org adott nyelvhez tartozó Súgó (=Help) fájljait is eltávolítja a csomagkezelő. Szerintem ezekre sincs szükség a magyar nyelvű használat során :)
Elég gyakran előfordul, hogy a már említett MS Word-el szerkesztett dokumentumokkal kell dolgoznunk az OpenOffice.org-ban. A program a Windows betűkészleteit próbálja kicserélni egy másik, szabadon hozzáférhető típusra. De ha valami spéci Windows-ossal találkozik, akkor elég "érdekes" végeredményt kapunk. Ezért célszerű feltelepíteni az ún. core (=alap) TrueType Windows betűkészleteket, mint pl. az Arial, Times New Roman, stb. Más disztribúciókban (pl. Ubuntu) erre adott az msttcorefonts csomag. Linpus-ban más megoldást kell alkalmaznunk, mivel nincsen "gyári" RPM-csomag ebből. Nyissunk egy terminált és töltsük le innét:

wget http://www.my-guides.net/en/images/stories/fedora10/msttcore-fonts-2.0-2.noarch.rpm

Majd telepítsük:

sudo rpm -Uvh msttcore-fonts-2.0-2.noarch.rpm

Ebben megtaláljuk az Arial, Andale, Comic Sans, Courier New, Georgia, Impact, Tahoma, Times New Roman, Trebuchet MS, Verdana és Webdings betűkészleteket. Ezután az OpenOffice.org beállításaiban írjuk át az alap betűkészletet pl. a Times New Roman-ra és többé nem lesz gondunk az MS Word-ben megnyitott OpenOffice.org dokumentumainkkal :)

Sőt: néhány weboldal sokkal szebben (=olvashatóbban) jelenik meg a Firefox-ban!

2009. január 4., vasárnap

Szoftverforrások hozzáadása

A csomagkezelővel sok hasznos programot hozzáadhatunk rendszerünkhöz. A LiNUX-ra jellemzően ezek mindegyike szabadon felhasználható és terjeszthető. Az egyes disztribúciók azonban nem foglalkoznak az összes programcsomag hozzáférhetőségével, kivéve a Debian-t és az ezen alapuló (pl. Ubuntu) terjesztéseket. Ami hiányzik a Fedora-ból, így a belőle származó Linpus Linux Lite-ból is, annak egy részét megtaláljuk más forrásoknál. Ezért célszerű hozzáadnunk a pirut csomagkezelőhöz szoftverforrásként az RPM Fusion-t. Ez három, korábban önállóan működő szoftverforrást ötvöz magában (Dribble, Freshrpms, Livna).
Egy terminálba írjuk be a következőket:

sudo rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm

sudo rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/nonfree/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

Ezután a csomagkezelőben válogathatunk az RPM Fusion programcsomagjai közül is.

UPDATE: az elmúlt hetekben, különböző okok miatt, legalább 3x telepítettem újra az egész rendszert :) A fenti terminál-os RPM Fusion források hozzáadása (hibaüzenettel) nem sikerült. Okát nem tudom... De itt a megoldás: lépjünk be az RPM Fusion honlapon az Enable RPM Fusion on your system oldalra, majd klikkeljünk az RPM Fusion free for Fedore 8, 9 or 10 linkre (vagy itt :)) "Mit tegyen a Firefox ezzel a fájllal?" :) Természetesen "Szoftvertelepítő (alapértelmezett)". Ugyanezt játsszuk el az RPM Fusion nonfree for Fedora 8, 9 or 10 linkkkel is. Íly módon nekem sikerült hozzáadnom a szoftverforrásokat!