A következő címkéjű bejegyzések mutatása: package manager. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: package manager. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. január 3., szombat

Programok telepítése/eltávolítása 2.

Ha már elő tudjuk hozni a jobb egérgombbal a Munkaasztal Menü-t, adott a lehetőségünk további programokkal kiegészíteni rendszerünket. Mielőtt használnák a pirut parancsot a terminálban, előtte írjuk be a

sudo yum install fedora-release

parancsot (forrás). Ezzel elejét vehetjük az ún. megoldatlan függőségi problémáknak (=unresolved dependency problems). Magyarul: (remélhetőleg) gond nélkül fel tudjuk telepíteni a pirut csomagkezelővel a programokat. Az Acer ugyanis néhány programcsomagot a saját elképzelései szerint módosít/módosított és ha ezek bármelyikét felülírjuk egy hivatalos Fedora 8 szoftverforrásban (=repository) szereplővel akkor nem működhet a frissítettnek vélt program. Ezért SOHA NE használjuk a Munkaasztal Menü -> Rendszer -> Szoftverfrissítő menüpontot!! Helyette a Beállítások -> Live Update használata javasolt.

A pirut csomagkezelő (=package manager) indítására két lehetőségünk van: egyik a már említett terminálos megoldás, a másik pedig a Munkaasztal Menü -> Rendszer -> Szoftver hozzáadása/eltávolítása menüpont:

A program indulása előtt kéri a jelszavunkat:

majd ellenőrzi az elérhető hálózati szoftverforrásokat, ebből adódóan mindig élő internet kapcsolatra van szükség a használatához. Az adatok letöltése néha eltart egy darabig, főleg ha nem csak Fedora forrásokat vettünk fel a csomagkezelőbe.
Böngészhetünk (=browse), kereshetünk (=search) és kilistázhatunk (=list) különböző program csomagokat. Én pl. nem tudok meglenni a Midnight Commander (a'la Norton Commander :)) nélkül. Bármilyen LiNUX disztribúciót használok, ez az első, amit feltelepítek.

Kis zöld pipa a program neve előtt (klikk a kis négyzetre), majd klikk az Alkalmaz gombra. Utána egy terminálba írt mc paranccsal indíthatjuk (vagy csinálhatunk hozzá indítóikont az egyik menücsoportban, erről majd később írok):

A programok eltávolításához: klikkeljünk a csomagkezelőben a program nevére, eltűnik a kis zöld pipa (néha megjelenik egy piros kötőjel a négyzet mellett), majd klikk az Alkalmaz gombra.