A következő címkéjű bejegyzések mutatása: bluetooth. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: bluetooth. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. május 14., csütörtök

Bluetooth beüzemelése

Korábban már sikerült összehoznom a laptopomon az Ubuntu egyik verzióját egy Motorola H500 típusú bluetooth "fülessel" (=headset). Sőt, még a Skype hangját is képes volt átvinni, egy kis trükközéssel megoldva :) Mivel az AA1-nél is használható a Skype, gondoltam utánanézek a gép bluetooth lehetőségeinek. Amire szükségünk van: egy ún. "bluetooth-dongle", célszerűen USB-s csatlakozóval. Ebből rengeteg létezik a boltokban, van már akkora, ami szinte alig látszik ki az USB-aljzatból. Én annak idején a Kensington egyik típusát választottam. Ez tökéletesen működik a Má$ik operációs rendszeren is: Skype-olásra ajánlom mindenkinek, az említett Motorola H500-al!
Teendők:
1. telepítsük fel az Acer Support-tól a bluetooth csomagot (sajna ez csak fél megoldás, mert kimaradt belőle a kernel modul, ami a bluetooth-t kezeli);
2. töltsük le innét a hiányzó, az AA1 Linpus kerneléhez lefordított modult;
3. csomaguljuk ki egy terminálban:
tar xvf bluetooth.tgz bluetooth/bluetooth.ko
4. szintén terminálban rendszergazdaként állítsuk át a hozzáférési jogait ennek a modulnak:
sudo chmod a-x bluetooth/bluetooth.ko
5. majd másoljuk (=mozgassuk) át a helyére:
sudo mv bluetooth/bluetooth.ko /lib/modules/2.6.23.9lw/kernel/net/bluetooth/
6. "mondjuk meg" :) a rendszernek, hogy kiegészült ezzel a modullal:
sudo depmod
7. majd indítsuk újra a gépet, vagy indítsuk el a bluetooth szolgáltatást:
sudo /etc/init.d/bluetooth start
Ha mindent jól csináltunk, akkor a bluetooth-adapter bedugása után megjelenik egy ikon lent a jobb sarokban:

Erre az ikonra

jobb egérgombbal ráklikkelve különböző beállításokra van lehetőségünk:

Lgefontosabb: mielőtt egy másik bluetooth eszközzel "párosítjuk" :) az AA1-et, akkor a "Más eszközök láthatják és kapcsolódhatnak" gomb legyen bejelölve! Amúgy elegendő a "Más eszközök kapcsolódhatnak". A "Services" fülön tudjuk beállítani, hogy pl. bluetooth egeret (Input service) vagy headset-et (Audio service) akarunk használni:

Nos, itt vagyok gondban: a Motorola H500 kapcsolódása után automatikusan bekapcsolja az "Audio services"-t, csak éppen semmi sem jön át... Valamit a Linpus "pulseaudio" rendszerével kell tenni, korábban az Ubuntu-nál is szükséges volt. Amint rájövök, leírom :)
De a lényeg: pl. bluetooth-os mobiltelefonról/ra tudunk képeket, zenéket, stb. ide-oda másolni!

2009. január 3., szombat

Programok telepítése/eltávolítása 1.

Az Acer által hivatalosan támogatott (=az alap rendszerünkhöz hozzáillesztett) programokat a Hasznos webhelyek bejegyzésemnél említett weblapról lehet letölteni. Mindegyikre persze nincsen szükség, én javaslom:
- Mozilla Firefox 3 (amivel a kicsit régi 2-es sorozat böngészőjét kicseréljük);
- Skype (ez a LiNUX-os verzió már video átvitelre is képes);
- Acrobat Reader (egy indítóikon, PDF Viewer, megjelenik a Munka csoportban);
- mousepad (egy könnyen használható "szövegszerkesztő");
- Képernyőkép készítése program (ezzel csinálom én is ide a képeket :)), ez hibásan van linkelve a weblapon: a gnome-screensaver szerepel a Work csoportban, pedig valójában ez a gnome-screenshot program;
- a Fun csoportban jobbnál-jobb játékok közül válogathatunk :) kedvencem a Tuxracer. Apró szépséghiba: néhány játék az ún. shareware kategóriába tartozik, tehát a teljes verzióért fizetnünk kell, majd a csupán regisztráció után kapott kóddal tudjuk aktiválni a teljes játékot;
- a BlueZ programcsomaggal USB-s bluetooth adaptert használva vezeték nélküli kapcsolatokat kezelhetünk;
- a gnome-system-monitor pedig adatokat szolgáltat az éppen futó rendszerünkről (legkönnyebben a Ctrl+Alt+Del billentyűk együttes lenyomásával hozhatjuk elő, vajh' melyik op.rendszerben is láttam ehhez hasonlót, ami messze nem olyan használható, mint ez...), továbbá lehetőségünk van az esetleg "beragadt" programok (=process) leállítására.
A letöltött tömörített (=zip-elt) fájlokat megtaláljuk a Fájlok -> Letöltések ikonra klikkelve:

Majd klikkeljünk kétszer a tömörített fájlra, ezzel elindul az xarchiver program (ha nem változtatjuk meg a Firefox alap letöltési opcióját, akkor lementés nélkül elindul ez a program):

Ebben az Extract gombra klikkelve tudjuk kitömöríteni az előzetesen kiválasztott valamilyen-programnév.sh fájlt. Ezután megkeressük ezt a kitömörített fájlt: ha csak az Extract gombokra klikkelünk, akkor egy azonos nevű könyvtárban található. A telepítéshez klikkeljünk kétszer a valamilyen-programnév.sh ikonra. Ekkor megjelenik egy "érdekes" fejlécű ablak:

(nem is tudtam, h. a magyar és török(?) ennyire rokon nyelvek :)) Ezt OK-zzuk le, majd újraindítást követően megtaláljuk a telepített programunk ikonját az egyik programcsoportban.
Az így telepített programok eltávolítására a Beállítások -> Live Update-nál van lehetőségünk. Válasszuk ki a bal alsó sarokban levő History gombot, erre megjelenik a telepített/frissített programok listája, amelyek közül a már nem szükségeset kijelöljük, majd klikk az Eltávolítás-ra: